حضور جمعی از مدیران استان مرکزی در معاونت خبر صدا و سیما
حضور جمعی از مدیران استان مرکزی در معاونت خبر صدا و سیما
حضور جمعی از مدیران استان مرکزی در معاونت خبر صدا و سیما
به مناسبت فرا رسیدن روز خبرنگار جمعی از مدیران دستگاه های اجرای استان مرکزی با حضور در معاونت خبر صدا و سیمای استان مرکزی این روز را تبریک گفتند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از اراک ؛ حجت الاسلام عبداللهی رئیس کل داد گستری استان مرکزی ؛...
صدای شبکه آفتاب ۱۷ساله شد
صدای شبکه آفتاب ۱۷ساله شد
صدای شبکه آفتاب استان مرکزی با پخش ۲۴ ساعته وارد هفدهمین سال فعالیتش شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما از ارک؛ صدای شبکه آفتاب استان مرکزی با پخش 24 ساعته وارد هفدهمین سال فعالیتش شد. قربانی جم مدیرکل صداوسیمای استان مرکزی از افزایش...
غرفه آفتاب درخشید
غرفه آفتاب درخشید
غرفه آفتاب درخشید
شبکه آفتاب در نمایشگاهی که به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س) و دهه کرامت و پنجم مرداد سالروز عملیات غرور آفرین مرصاد در مصلّی بیت المقدس اراک دایر گردید، حضوری فعال داشت. به گزارش روابط عمومی صداوسیمای استان مرکزی این نمایشگاه به همّت شورای...

آشنايي با صدا و سيماي استان مركزي

درباره تاريخچه شكل گيري صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران – مركز اراك - بايد گفت اين مركز در اواخر سال 1359 در تاريخ 15 اسفندماه، فعاليت خود را آغاز نمود.
در مجموعه شهر صنعتي كه واحدهاي مسكوني كاركنان‏، مديران و مسئولين كارخانجات بود، ساختمان بزرگي در روزهاي اول انقلاب تسخير شده بود. با افتتاح حوزه و كانون بسيج در اين مكان، دفتر صدا و سيماي استان مركزي نيز در اين ساختمان واقع در شهر صنعتي – كانون بسيج – كار خود را شروع كرد.
در سال 1361 عللي منجر به تعطيلي راديو شد كه فعاليتش در قالب دفتر خبري ادامه پيدا كرد و تعداد معدودي از كاركنان و پـــرسنل فعاليت خود را در دفتر خبري ادامه دادند تا اينكه د رتاريخ 26 خرداد ماه سال 1365 فعاليت رسمي مركز با نصب و بهره برداري از فرستنده 1 كيلو واتي راديویي با پخش برنامه هاي خبري راه اندازي استوديو راديو موقت آغاز شد.
در اين مركز بدليل عدم وجود پخش سيماي محلي برنامه هاي تلويزيوني تهيه نمي شد و تنها امور اطلاعات و اخبار در مقاطع مختلف اقدام به تهيه گزارشهاي تصويري خبري و توليد مي نمود كه از طريق شبكه سراسري پخش مي شد‏، گزارشهاي تصويري مركز با يك دوربين اكلر 16 ميلي متري و ضبط ناگرا تهيه و براي پخش به خبر سراسري تهران ارسال شد.
صدا وسيماي مركز اراك با دو فرستنده راديوئي يك كيلو وات نوع گيتس فعالیتش را آغاز كرد. اين فرستنده شهر اراك و بخشهاي محدودي از مناطق حومه آن را پوشش مي داد و در سال 69 يك دستگاه فرستنده ده كيلو وات گيتس جايگزين شد و مناطق اطراف اراك و شهرهاي فرمهين و آشتيان را تحت پوشش قرار گرفتند در سال 1373 ایستگاه جدید رادیویی شهید چمران واقع در 18کیلو متری جاده اراک به تهران روبروی روستای مالک آباد در زمینی به وسعت 10 هکتار احداث و راه اندازی شد. در این ایستگاه یک  دستگاه فرستنده 100 کیلوواتی به عنوان فرستنده اصلی و یک فرستنده 25 کیلووات به عنوان فرستنده رزرو کار پخش شبکه استانی صدا را به عهده دارند. زمان پخش برنامه از این ایستگاه 24 ساعته است که از قبل از اذان صبح تا خبر ساعت 20 صدای استان و از این ساعت تا قبل از اذان صبح روز بعد شبکه سراسری صدا را پخش می کند.
فرستنده يك كيلو وات در سال 1365 نصب شده و تنها 45 درصد از مناطق شهري و روستايي استان را تحت پوشش داشته است. اما با راه اندازي فرستنده ده كيلو وات در سال 1369 تعداد مناطق تحت پوششش به 65 درصد افزايش يافت.
در بهمن ماه سال 76 با افتتاح ساختمان سيما و با بهره گيري از دو استوديوي توليد و پخش روزهاي جمعه هر هفته به مدت 5 ساعت برنامه توليدي، خبر و تأميني پخش مي شد و در مهر ماه سال 82 مصادف با مبعث پيامبر (ص) شبكه استاني سيما (شبكه آفتاب) به عنوان بيستمين شبكه استاني كشور با 7 ساعت و 15 دقيقه  پخش روزانه كار خود را آغاز كرد.

 
روابط عمومی

تلفن گویا:  162, تلفن:32166161

پيامك: 30000863

واحد سیما
پيامك: 30000862
تلفن: 34130002

واحد صدا
پيامك: 30000861
تلفن: 34132112

واحد خبر

پيامگیر صوتی: 32166100
تلفن: 34132323

ارتباط با سايت
تلفن: 32166154
ایمیل: aftab[at]markazi.irib.ir

آدرس مرکز:
اراک بلوار منابع طبیعی -صدا و سیمای استان مرکزی-صندوق پستی 444
 

تلفنخانه مرکز: 32166000