جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

عید فطر در ساوه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

عید فطر در ساوه

Loading the player...

دانلود

عيد سعيد فطر كه از آن به عنوان بزرگترين عيد مسلمانان ياد مي شود، در بين مردم مسلمان ساوه با آداب رسوم خاصي و همراه است.
نظافت منازل، خريد لباس نو، تهيه شيريني و ميوه هاي تازه فصل و برنامه ريزي براي ديد و بازديد در اين روز از جمله مقدمات براي حلول عيد سعيد فطر و بزرگداشت آن در بين مردمان مومن اين شهر است.

مردم خداجوي اين خطه، پس از اقامه نماز فطر و پرداخت فطريه به نيازمندان و قبل از رفتن به منازل خود، بر سرقبور مطهر شهيدان رفته و با توزيع خيرات ياد شهدا و گذشتگان خود را گرامي مي دارند.

در اين روز خانواده هايي كه به تازگي فردي را از دست داده اند با برگزاري آيين سنتي نوعيد كه شامل فاتحه خواني و توزيع مواد غذايي بين افراد مستحق است، براي فرد درگذشته طلب مغفرت مي كنند،بستگان نيز با حضور در منزل اين افراد از آنها دلجويي كرده و با آنها ابراز همدردي مي كنند.

از ديگر آيين مردم ساوه در روز عيد سعيد فطر، فرستادن عيدي توسط تازه داماد به خانه نامزد خود است،مطابق اين سنت ديرينه در روز عيد فطرتازه داماد، عيدانه نامزدش شامل ميوه هاي فصل ، پارچه لباسي، يك تكه جواهر و شيريني را به خانه پدر عروس مي برد.

مردم اين شهرستان در اين روز، بهترين و زيباترين لباسهاي خود را مي پوشند، خود را معطر به بهترين عطرها مي نمايند و با چهره اي خندان و شادمان به ديد و بازديد مي پردازند.

از فضيلتهاي شب و روز عيد فطر، ختم قرآن، قرائت دعاهاي وداع ماه مبارك رمضان، ابوحمزه، شب زنده داري و انجام اعمال ويژه شب عيد فطر است كه مردم اين منطقه نسبت به انجام آن اهتمام دارند.

بانوان اين شهرستان در روز عيد سعيد فطر به صورت دسته جمعي به خانه فردي كه جلسات ختم قرآن مجيد در طول ماه مبارك رمضان در منزل او برگزار شده مي روند و با دادن هديه و شيريني، از او تشکر مي كنند.