حمایت از کالای ایرانی | پنج‌شنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۷

راهنمای سفر به استان مرکزی

 

 

نمایشگر یک مطلب

 

راهنمای سفر به مرکزی

 استان مرکزی از لحاظ تاریخی، طبیعی، گردشگری، صنایع دستی و سوغات از ظرفیت‌های خوبی در زمینه‌ی گردشگری و جذب مسافر برخوردار است. این استان بیش از دو هزار جاذبه‌ی تاریخی و گردشگری دارد که ۸۵۰ مورد از آنها در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند. در این مقاله با سایر جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های این استان، بیشتر آشنا می‌شویم. 

 
مرکزی

این استان با مساحتی معادل ۲۹٬۵۳۰ کیلومتر مربع حدود ۱٬۸۲ درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده‌است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، استان مرکزی دارای ۱۲ شهرستان، ۲۳ بخش، ۳۲ شهر، ۶۶ دهستان، ۱٬۳۹۴ آبادی دارای سکنه و ۴۶ آبادی خالی از سکنه‌است.

آب و هوای استان

آب و هوای استان به علت وجود کوه‌های مرتفع، مجاورت با حاشیه مرکزی ایران، همجواری با بخشی از منطقه حوض سلطان، کویر میقان و حوزه‌ی آبریز دریاچه‌ی نمک و همچنین قرار گرفتن در محل تلاقی دو رشته کوه البرز و زاگرس، دارای آب و هوایی متنوع است.

صنایع دستی

در اکثر شهرستان‌های استان مرکزی صنایع دستی مختلفی وجود دارند که بیشتر آنها خاص عشایر منطقه اند.

از میان مهم‌ترین صنایع دستی استان، موارد زیر را می‌توان نام برد: 

فرش ساروق، اراک و محلات، قالیچه‌ی ساوه، گلیم و جاجیم تفرش، گیوه‌ی سنجان و محصولات مسی که در شهرهای استان تولید می‌شود.

 

صنایع دستی

 

صنایع دستی

جاذبه‌های گردشگری استان مرکزی

شهرستان اراک :

جاذبه‌های طبیعی

شهر اراک به سبب داشتن آب و هوای کوهستانی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل، دارای چشم‌اندازهای طبیعی متنوع و جذابی است.

مسیرهای دسترسی به تالاب میقان:

شمال شرقی اراک در دشت فراهان، جاده‌ی اراک به فرمهین، دوراهی داوود‌آباد، ۲۰ کیلومتری شمال و شمال شرقی اراک، دشت گیاهان قره‌داغ در ضلع جنوبی جاده نمایان است.

 

تالاب میقان

 

تالاب میقان

جاده‌ی اراک به فرمهین، شهر داوودآباد، روستای ده‌نمک، جنوب روستا، بعد از عبور از مزارع کشاورزی به دریاچه‌ی نمک و کویر میقان می‌رسیم.

غار سفید‌خانی (عین هو) در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر اراک در کوه سفیدخانی از توابع شهر سنجان واقع شده است.

‌غارهای انجدان در ۳۷ کیلومتری جنوب شرق اراک، روستای انجدان،در دامنه‌ی کوه چشمه‌بین قرار دارند.

منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی هفتاد قله به مساحت ۸۱۱۲۵ هکتار در فواصل مکانی ۳۰ کیلومتری در شمال خمین، ۱۵ کیلومتری شمال غرب محلات، ۳۵ کیلومتری شمال غرب دلیجان و ۲۵ کیلومتری شرق اراک، جاده‌ی اصلی قم- اراک، روستای ابراهیم‌آباد، روستای شهسواران قرار دارد.

 

هفتاد قله

باغ وحش و پارک جنگلی شهید باهنر در ابتدای جاده‌ی تهران واقع شده‌اند.

پارک جنگلی شهید رجایی در کیلومتر ۵ جاده‌ی فراهان قرار دارد.

 

جاذبه‌های روستایی

 

آرامگاه های شاه غریب و شاه قلندر دو تن از پیشوایان فرقه‌ی اسماعیلیه به لحاظ معماری بسیار جالب و از آثار دوره‌ی تیموری و صفویه هستند.

 

شاه غریب

روستای هزاوه در ۱۶ کیلومتری شمال غربی شهر اراک قرار دارد. این روستا از شمال شرقی به تپه هزوشن از جنوب به دره مون و دره گهور محدود می‌شود. روستای هزاوه از سطح دریا ۱۹۵۰ متر ارتفاع دارد. آب‌و‌هوای آن در فصل‌های بهار و تابستان، معتدل و در زمستان، سرد است. آثار تاریخی به‌جامانده در این روستا به دوره‌های اشکانی و ایلخانی باز می‌گردد. روستای هزاوه از مراکز تولید انگور در استان مرکزی به حساب می‌آید.

 

هزاوه

منطقه‌ی گردشگری کویر و تالاب میقان با مساحت ۵۰۰ هکتار در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی اراک واقع شده است. دراین تالاب، قریب به ۱۶درصد از پرندگان کشور و۵۲ گونه‌ی گیاهی وجود دارند و چاله‌های جمع‌آوری نمک این منطقه، دارای قدمت تاریخی هستند.

 

جاذبه‌های تاریخی، مذهبی، فرهنگی

مجموعه‌ی تاریخی بازار اراک که به دوران قاجار تعلق دارد یکی از دیدنی های تاریخی شهر اراک است. مدرسه ی امام خمینی یا سپهداری نیز بنایی متعلق به دوره ی قاجار است و در بافت قدیم شهر، در بازار و در گذز سپهداری واقع شده است.

 

بازار اراک

از میان سایر جاذبه های گردشگری تاریخی اراک اماکن دیدنی زیر را می توان نام برد:

مقبره‌ی آقا نورالدین عراقی و کلیسای مسروپ مقدس مربوط به دوره‌ی قاجار، امامزاده ابراهیم(ع)، امامزاده محمد عابد(ع) و بنای تاریخی کاروانسرا مربوط به دوران صفویه، امامزاده ۷۲ تن ساروق مربوط به قرن ششم، امامزاده حواخاتون(ع) و بقعه پیر مرادآباد مربوط به دوران سلجوقی و امامزاده عبدالله مربوط به دوران ایلخانی، مسجد سید‌ها، امامزاده محمد شهسواران، امامزاده احمد هزاوه، امامزادگان سنجان، منزل تاریخی و موزه‌ی صنایع دستی حسن پور، حمام تاریخی چهار فصل- موزه‌ی مردم‌شناسی، موزه‌ی سلطان‌آباد، منزل تاریخی خاکباز، موزه‌ی مفاخر.

 

حمام تاریخی چهار فصل

 

حمام تاریخی چهار فصل

حمام تاریخی چهار فصل

 

 

مدرسه سپهداری

 

مدرسه سپهداری

مدرسه سپهداری

امکانات اقامتی:

هتل امیرکبیر در مجتمع تفریحی توریستی امیرکبیر

هتل زاگرس در خیابان شهید قدوسی

هتل معلم در مجتمع فرهنگیان

هتل پیام در فاز یک شهرک شهید بهشتی

 

رستوران‌های سنتی و سفره‌خانه‌ها:

سفره‌خانه‌ی سنتی کوهستان در مجتمع سیاحتی امیرکبیر

سفره‌خانه‌ی سنتی پارسیان در خیابان محسنی، سرای مهر

سفره‌خانه‌ی ارگ در میدان ارگ

سفره‌خانه‌ی پاسارگاد در شهر صنعتی خیابان پامچال

سفره‌خانه‌ی سلطان در شهر صنعتی

 

شهرستان خمین:

جاذبه‌های طبیعی

رودخانه‌ی خمين از ارتفاعات جنوب غربی و غرب خمين سرچشمه می‌گيرد. ساحل رودخانه در زمان پرآبی به عنوان تفرجگاه مردم مورد استفاده قرار می‌گيرد.

كوه بوجه در جنوب شهر خمين به شكل مخروطی خودنمايی می‌كند. كوه بوجه برای مردم خمين فقط يك كوه نيست بلكه مكانی است برای نمايش فرهنگ و آداب و رسوم کهن اين سرزمين. تعدادي از مراسم بومی و آيينی این شهرستان در دامنه‌ی این کوه اجرا می‌شود.

 

جاذبه‌های تاریخی، مذهبی، فرهنگی

از میان جاذبه‌های گردشگری تاریخی خمین، موارد زیر را می‌توان نام برد:

 

خمین

بيت تاريخی حضرت امام خمينی (ره) مربوط به دوران قاجاریه واقع در خيابان امام خمينی، تیمچه‌ی بازار، امامزاده اسماعيل،  برج خاندان بیات، سنگ‌نگاره‌های روستای آشناخور، سنگ‌نگاره‌های جباده و سنگ‌نگاره‌های تيمره.

 

سنگ‌نگاره‌های تيمره

 

سنگ‌نگاره‌های تيمره

سنگ‌نگاره‌های تيمره

امکانات اقامتی:

هتل امام رضا (ع) در میدان مدرس

شهرستان ساوه:

از آن جایی‌ که شهر ساوه بر سر راه‌های مهم و باستانی قرار داشته و پایتخت‌ها و مناطق مهم را به یکدیگر وصل می‌کرده و زمانی نیز بخشی ازجاده‌ی مهم ابریشم به حساب می آمده، از اهمیت بسزایی برخورداربوده است .

 

مسجد ساوه

مسجد جامع در جنوب شهر ساوه و در سمت چپ خیابان سلمان ساوجی قرار دارد. بنای این مسجد را باید بخشی از یک مجموعه‌ی معماری شامل بناهای مذهبی، فرهنگی، اقتصادی به شمار آورد که آثار ویرانه‌های سایر بخش‌ها را در کنار و اطراف آن می‌توان جستجو کرد. بنایی با این شکوه و عظمت قطعا نمی‌توانسته بدون ارتباط و پیوستگی با بناهای همجوار خود چون آب‌انبار، حمام ، و کاروانسرا و راسته بازار باشد.

 

ساوه

 

ساوه

از میان سایر بناهای تاریخی ساوه می‌توان موارد زیر را نام برد:

مسجد سرخ، قیزقلعه، پل سرخده، قلعه آردمین، آب‌انبار باغ شیخ، آب انبار شاه عباس، مقبره‌ی سید اسحاق، کاروانسرای آوه و امامزاده سید هارون.

امکانات اقامتی:

هتل کاوه شهر صنعتی کاوه

هتل صدرا خیابان شهید مطهری

رستوران‌های سنتی و سفره‌خانه‌ها:

سفره‌خانه‌ی سنتی پاسارگاد در خیابان شریعتی

 

شهرستان کمیجان :

جاذبه‌های طبیعی و روستایی:

در شهرستان کمیجان روستای تاریخی وفس به عنوان روستای نمونه و هدف گردشگری انتخاب شده است. کوچه‌باغهای پیچ‌درپیچ با درختان سایه‌دار، جلوه‌ی بسیار زیبایی به روستا بخشیده است. ارتفاع وفس از سطح دریا ۲۲۰۰ متر است. آب و هوای آن معتدل و کوهستانی است. بناهای زیارتگاهی امامزاده یحیی و امامزاده اسماعیل و امامزاده شاهزاده حسین در روستای وفس، نشانه های قدمت تاریخی این روستا است.

 

وفس

جاذبه‌های تاریخی، مذهبی، فرهنگی:

بافت قدیمی و تاریخی روستای وفس، امامزاده شاهزاده حسین وفس، قلعه خاندان بهادری قاجار

 

شهرستان تفرش :

جاذبه‌های طبیعی و روستایی:

منطقه‌ی کوه باران تا مرکز شهرستان حدود ۱۰ کیلومتر فاصله دارد و در جاده‌ی بازرجان – رودبار در روستای کریان قرار گرفته است.

 

کهریز کریان

چشمه‌ی آب معدنی گراو به فاصله‌ی ۵ کیلومتری شهرستان تفرش بین دو روستای کبوران وطراران واقع شده است. آب این چشمه‌ی معدنی دارای خواص درمانی است. گراو متشکل از چند قسمت در سطح زمین است که آب از آن جا به حالت جوشش از سطح زمین خارج شده و در یک قسمت نیز آب همراه گاز کربنیک فراوان از منفذی خارج می‌شود. آثار به‌جا‌مانده در اطراف چشمه (یک چهار دیواری)، نشان می‌دهد که در گذشته به طور گسترده به عنوان حمام از آن استفاده می‌شده است.