Skip to Content

 غم دل در غربت زهرا«علیهاالسلام»

یک کهکشان جمال و جلال، یک اقیانوس، صبر و وقار و حیا،  خورشیدی برآمده از افق عصمت،  کوثری جوشیده از دامان نبوت،   گلی زیبا و معطر، بر شاخسار رسالت،

در قالب این واژه‌ها و اصاف، سیمای مقدس بانویی قرار دارد که دوازده آفتاب، بر محور او در طوافند، آری... «فاطمه»!..........

«حیا»، رشحه‌ای از شرم والای او بود، /  «عفاف»، قطره‌ای از دریای مواج خصال شایسته‌اش بود،

«کمال»، سر بر آستان او می‌سایید، /  «ادب»، درس از مکتب او می‌گرفت،  / «حجاب»، از او آبرو داشت و «عبادت»، انیس شبانه‌روزی «زهرا» بود.«مظلومیت» سند همیشه معتبر و همه جا، مطرح آن «سیده عالمیان» بود./ و «اشک» سلاح برنده آن زن مرد آفرین و «حورای انسی».

سلام بر بانویی که نامش تا همیشه بر تارک تاریخ می درخشد

درس‏هایی از فاطمه علیهاالسلام

برای فاطمه علیهاالسلام رمز و رازی الهی و مقصدی لاهوتی، معرفی كرده‏اند و در خور اسوه بودن برای بشریت. او ولی خداست، معصومه و محصوره از گناه است، آزاده است و آزاد از قیود بشر ساخته، دارای تقوائی بی‏نظیر و ادبی كم نظیرتر در دنیای زنان.

 

ادامه مطلب . . . .

الگوهاي رفتاري حضرت زهرا(س)

اسلام فاطمه(س) آن عنصر برجسته و ممتاز ملكوتي را به عنوان نمونه و اسوه زن معرفي مي كند، زندگي ظاهري او، جهاد او، مبارزه او، دانش او، سخنوري او، فداكاري او، مادري او، همسرداري او، مهاجرت او الگوي زني كه اسلام مي خواهد بسازد اين چنين است.

ادامه مطلب . . .

در بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت بوی بهشت مکه مکرمه را فرا گرفت، گویی که موجودی بهشتی به زمین آمده است، آری نوری از انوار الهی از میان عرشیان به جمع فرشیان آمده بود تا با شعاع نورانی خود انسانها را بهره ‏مند سازد و از تاریکی های ظلمت برهاند، او کسی نبود جز «فاطمه.»

ادامه مطلب . . .

 

فاطمه زهرا(س) می خواهد که زنانِ امتش، چون فرشته، پاک و آزاده باشند، نه همچون بَردگان در اسارتِ نَفس و شیطان! و می خواهد که زنانِ جهان، قدرِ گوهرِ وجودی خود را بشناسند و آن را با تمامِ قوا پاس دارند؛ همان ارزشی که به فرموده ی امام صادق(ع) از طلا و نقره بالاتر است. «لیس للمرأه خطرً، لا لصالحتهن و لا لطالحتهنَ، اما صالحتهن فلیس خطرها الذهب و الفضّة، هی خیر من الذهب و الفضه، و اما طالحتهن فلیس التراب خطرها، التراب خیرً منها»

(بحارالانوار، ج100، ص236)

روشن است که زن، در پوششِ حجاب چون گوهری است که در صدف پنهان است. آری او گوهری است بی قیمت و برای تبیین ارزش و شخصیتِ زن، تعبیری زیباتر از این یافت نمی شود. آیا این نگرش با آنچه که تبلیغات مسموم دشمنان به جامعه ی ما القا می کند سازگار است؟

بهترین سرمایه ی زن چادراست   /   شیوه ی زهرا و زینب چادر است

حفظ چادر التیام درد هاست      /      سدّ محکم در بَرِ نامرد هاست