سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

حمام چهار فصل، یکی از آثار تاریخی و دیدنی شهر اراک - نمایش محتوای خبر

 

 

حمام چهار فصل، یکی از آثار تاریخی و دیدنی شهر اراک

دانلود

 

حمام چهار فصل، یکی از آثار تاریخی و دیدنی شهر اراک است که در دوران قاجار بنا شده است و به واسطه تزئینات منحصربه ‌فرد آن، یکی از نمونه‌های بی‌نظیر معماری ایرانی به شمار می‌رود.

 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ حمام چهار فصل از آثار تاریخی شهر اراک و مربوط به اواخر دوره قاجار و به دست حاج محمدابراهیم خوانساری بنا نهاده شده‌است .

ساختمان این حمام به لحاظ معماری بسیار منحصر بوده واکنون در این بنای تاریخی  اشیایی از دوران پیش از اسلام و پس از اسلام نگهداری می شود.

 

علت نامگذاری این حمام به چهار فصل، وجود نقاشی‌ها و نگاره‌هایی از چهار فصل سال در چهار گوشه حمام است.

 

ساختمان این حمام به لحاظ معماری بسیار منحصر بوده و بیشتر از هزار و ششصد متر مربع مساحت داشته و از ۴ قسمت زنانه، مردانه، حمام خصوصی و اقلیت های دینی تشکیل شده است و به عنوان بزرگترین حمام ایران شناخته می‌شود.


در حال حاضر اشیایی باستانی متفاوتی از دوران پیش از اسلام و پس از اسلام همانند، سکه‌های دوره‌های مختلف تاریخی، عقدنامه‌های دوره قاجار، کتاب‌ها و نسخه‌های خطی، ظروف مسی و قلمزنی، خمره‌های سفالی، لوازم ریسندگی، اسباب قدیمی حمام، ده‌ها پیکره مربوط به مردم شناسی در این حمام نگهداری می‌شود و علاوه بر این اسکلت انسان ۷۵۰۰ ساله‌ای که از تپه سرسختی شازند به‌دست آمده‌ در این موزه نگهداری می‌شود .

 

این بنای تاریخی در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۵۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.