حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

برگزاری جشن تیرگان در فراهان - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری جشن تیرگان در فراهان

شناسه : 354924311

دانلود

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک ؛ همزمان با اولین روز از فصل تابستان جشن ملی و باستانی تیرگان با حضور جمعی از مسئولان استان مرکزی و جمع گسترده‌ای از مردم فراهان در جوار امامزاده احمدبن علی (ع) روستای مشهد ذلف آباد این شهرستان برگزار شد.

در این جشن باستانی مردم فراهان و روستا‌ها و شهر‌های اطراف آن در جوار امامزاده احمد بن علی (ع) روستای تاریخی ذلف آباد جمع شده و با اجرای برنامه‌های فرهنگی، هنری و سرگرم کننده از نعمت‌های خداوند در فصل درو گندم و اولین روز تابستان شکرگزاری کردند.
فراهانی کارشناس میراث فرهنگی گفت: جشن تیرگان تحت عنوان میراث معنوی شهرستان فراهان از سال ۱۳۸۹ در فهرست آثار ملی کشوربه نام خطه فراهان به ثبت ملی رسیده است.

فراهانی افزود: اهالی فراهان در این روز  از دور و نزدیک خود را به جوار امامزاده ذلف‌آباد می‌رسانند و با جشن وسرور و آب ‏پاشی و پخت آش رشته این جشن را برگزار ‏می کنند.

وی اضافه کرد: در این ‏روز افراد به زیارت امامزاده و اهل قبور هم می‌روند، مردم ‏از شهر‌های همدان، ملایر، قم و تهران تولیدات خود شامل سوغات، عطاری و گیاهان دارویی، انواع گل و گیاه، ابزار کشاورزی ‏و صنایع دستی را به معرض فروش می‌گذارند. ‏

این کارشناس میراث فرهنگی ادامه داد: تیرگان روز کمان کشیدن آرش کمانگیر و پرتاب تیراز فراز البرز و گسترش مرز ایران زمین است و همچنین ‏جشن تیرگان جشن آغاز برداشت محصول و شکرگزاری از خداوند هم  محسوب می شود.