فروردين 28, 1393, 8:23 ب.ظ
 
 
صفحه اصلی
شهرستان محلات مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 20 فروردین 1390 ساعت 13:02

 

شهرستان محلات

 
 

 

 

دور نمایی از شهرستان محلات

 

 


 

شهرستان محلات يکي از شهرستان‌هاي زيباي استان مرکزي است و از يک بخش به نام بخش مرکزي و دو دهستان تشکيل شده است. مرکز آن شهر محلات است فعاليت عمده شهرستان محلات پرورش گلهاي تزئيني، پرورش آبزيان زينتي و معادن سنگ و سنگبري است. اين شهرستان يكي از قطب هاي اصلي تامين گل و گياه ايران مي باشد و به واسطه مزارع گل و گلخانه های فراوان در این شهرستان، محلات به نام هلند ایران نیز مشهور می باشد.

 

 

 

تاريخچه :

محلات در روزگار هخامنشيان بخش كوچكي از ايالت ماد به شمار مي رفته است، اين منطقه در دوران اشكانيان جزئي از ايالت والي نشين ماد بزرگ محسوب مي شود، در زمان سلوكيان اين ناحيه، مخصوصا" قسمت شمالي آن يعني دهستان خورهه مورد توجه حكام يوناني بوده است.

 

محلات به نامهايي چون انار باره انار و ساير البلوك، معروف بوده است روستاي نيمور (هم اكنون شهر مي باشد) نسبت به خورهه و شهر محلات تاريخ روشنتري دارد و در منابع مختلف تاريخي بدان اشاره شده است اين روستا در دو دهه گذشته به لطف قرار در مسير محلات خمين و وجود معادن سنگ بسيار زياد رشد چشمگيري داشته و در سال 85 تبديل به شهر شده در حاليكه روستاي خورهه كه قدمتي بيشتر داشته امروزه از نظر رشد جمعيتي در جا مي زند علت ايجاد و توسعه روستاي نيمور به احداث سدي در روزگار ساسانيان بر روي رودخانه قهرود و كندن كانالي بزرگ به طول هيجده كيلومتر براي تامين آب تيمور باز مي گردد بناي آتشكده نيمور تا قرن چهارم هجري سالم بوده است و نيمور از مراكز مهم مذهبي فلات ايران در روزگار باستان به شمار مي رفته است وجود بقاياي آتشكده ساساني آتشكده در سه كيلومتري جنوب آن و حصار دژي كهن بنام قلعه جمشيدي مويد اين گفتار است.

 

 

دهستان‌ها

دهستان‌های بخش مرکزی:

  • دهستان خورهه
  • دهستان باقر آباد

نقاط شهری: 

  • شهرستان  محلات
  • شهرستان  نیمور
 

جغرافياي شهر:

شهرستان محلات با 2079 كيلومتر مربع در جنوب شرقي استان واقع شده و از شمال به قم و آشتيان،  از شمال شرقي به دليجان ، از جنوب به خمين و گلپايگان(اصفهان)  و از غرب به اراك محدود مي شود.

 

مساحت اين شهرستان 37/2079 كيلومتر مربع برابر با 1/7 درصد كل استان با تراكم نسبي 21 نفر مي باشد. شهرستان محلات داراي 2 شهر، يك بخش مركزي و2 دهستان به نام هاي دهستان باقرآباد (با 48 آبادي و 1500 خانوار ) و دهستان خورهه ( با 13 ابادي و 992 خانوار ) و در مجموع داراي 61 آبادي (در سال 1370) بوده است.

 

 

امكانات اقتصادي :

كاشت انواع محصولات كشاورزي همچون : گندم، ج.، نخود، لوبيا، كنجد، عدس، گردو، بادام، فندق، انگور، انار، سيب، گلابي، زردآلو، سنجد، خربزه، گوجه فرنگي، بادمجان، هندوانه، پنبه، تخم آفتابگردان و پياز رايج است و اين شهرستان از شهرستانهاي مستعد براي توليد انواع محصولات باغي و كشاورزي و صيفي است، علاوه بر مصرف خود شهرستان و روستاها و بخشهاي تابعه به بيرون از شهرستان نيز صادر مي كند.

 

دامپروري: پرورش انواع دام از قبيل گوسفند، گاو- بز، ميش، گوساله در روستاهاي محلات رايج و با توجه به مستعد بودن مراتع اين شهرستان و سرسبزي آن در فصول معتدل و گرم سال، توليد محصولات لبني و دامها اين شهرستان بسيار قابل توجه است و رونق خوبي دارد.

 

 

«گل و گل كاري در محلات»

هنر گلكاري و پورش گل به عنوان يك فعاليت اقتصادي در ايران به آغاز قرن حاضر و حدود 1300 شمسي برمي گردد و شهر محلات به عنوان پايه گذار، ايجاد كننده و توسعه دهندة اين صنعت، نقش پر اهميت و ويژه اي داشته است سالانه علاوه بر دو ميليون علاوه گلدان و بيست ميليون شاخه گل در سطح 900 هكتار اراضي و گلخانه هاي شيشه اي و پلاستيكي شهرستان محلات توليد و به دو ستراران گل در سطح كشور و خارج از كشور و خارج از كشور عرضه مي شود.

 

 

صنايع و معادن


صنايع ماشينی اين شهرستان مشتمل بر كارخانه های سنگبری، كارخانه گچ و كارخانه توليد نمك ‌می باشد. شهرستان محلات از لحاظ داشتن معادن سنگ های الوان ساختمانی و به خصوص سنگ های تراورتن يكی از غنی ترين شهرستان های ايران به شمار می رود. معادن سنگ تراورتن فعال در اين شهرستان آتشكو، تخت مهدی، عباس آباد، حاجی آباد، دره نجاری، علی آباد، آبگرم بوده ‌و معدن خاك آبگرم واقع در شمال خاوری محلات كه بهره برداری از خاك آن جهت كاشی سازی نيلو در اصفهان می باشد. معدن سرب واقع در سياه رود 9 كيلومتری باختر محلات نيز وجود دارد.

 

 

انواع گل های زينتی و گلدانی، انواع سنگ ساختمانی‌ به خصوص سنگ تراورتن، گندم، جو، تره بار، بنشن، مرغ گوشتی، انواع قالی و قاليچه های نخ فرنگ، ژاكت، گيوه و جوراب اقلام صادراتی محلات را تشکيل می دهند و واردات اين شهرستان سنگ گچ خام و نمك می باشد كه از شهرستان قم به محلات وارد شده و توسط كارخانه های گچبری و توليد نمك اين شهرستان آماده بهره برداری و صادر می گردد. 

 

 


کشاورزی و دام داری

 


كشاورزی در اين شهرستان بيش‌تر به صورت آبی و نيمه مكانيزه بوده و جهت آبياری زمين های تحت كشت از چشمه سارها (به خصوص چشمه محلات)، كاريزها، چاه های نيمه ژرف، و رودخانه استفاده می‌شود. طريقه آبياری به صورت نشتی و غرقابی است. ازعمده ترين فرآورده های كشاورزی و باغ‌داری محلات می توان گندم، جو، انواع گل‌های زينتی و گلدانی، تره بار، بنشن، كاهو، به و سيب درختی را نام برد. پس از كشاورزی دام داری و دام پروری از مشاغل مهم اهالی محسوب می‌شود. انواع دام و فرآورده های دامی و لبنی و طيور از جمله ديگر توليدات اين شهرستان به شمار مي‌آيند. 

 

 
 

جاذبه هاي گردشگري:

 

 

الف) جاذبه هاي تاريخي و مذهبي:

بناي باستاني خورهه: بناي باستاني خورهه در شمال شرق شهرستان محلات و در مجاورت روستاي خورهه واقه شده است و تا شهر محلات 48 كيلومتر فاصله دارد. حفاري هاي باستان شناسي در خورهه در تابستان 1955 ميلادي به عمل آمد.

آتشكده آتشكوه( نيم ور): بناي آتشكده آتشكوه در 5 كيلومتري جاده نيم ور به دليجان و در مجاورت روستاي آتشكوه قرار گرفته و با شهر محلات حدود 13 كيلومتر فاصله دارد. تاريخ آن را مربوط به زمان ساسانيان دانسته اند.

مسجد جامع محلات: اين مسجد در مركز بافت قديمي شهر محلات واقع شده و به نام مسجد جمعه نيز خوانده مي شود.

امامزاده فضل و يحيي : امامزاده فضل و يحيي در كوي بالاي محلات واقع شده و مدفن 2 تن از نوادگان امام موسي كاظم است.

امامزاده عبدالله: ساختمان اين امامزاده در قسمت جنوبي شهر محلات قرار دارد.

قلعه جمشيدي: اين قلعه در شهر نيم ور واقع است و آن را احتمالاً مربوط به دوره ساساني مي دانند . اين قلعه به نام قلعه گبري نيز معروف است.

قلعه آقا خان: اين قلعه در قسمت جنوبي شهر محلات واقع شده است كه در حال حاضر قسمت عمده آن تخريب شده است.

 

 

ب) جاذبه هاي طبيعي:

چشمه آب گرم محلات: در فاصله 15 كيلومتري شمال شرق محلات در ارتفاعات بلند منطقه، چشمه آب گرم محلات جوشان است.كه از معروفيت هاي خاصي بر خوردار مي باشد.

غار ها: شهرستان محلات از جمله مناطقي است كه سازندهاي آهكي و دولوميتي آن فراوان است. غار يكه چاه: اين غار در كوههاي جنوب شرقي محلات و در مجاورت روستايي به همين نام واقع شده است. 

غار گدار چشمه: اين غار در كوه ارده و در جنوب نيم ور واقع شده است.

غار سرچشمه: اين غار در شمال محلات و در كوه سرچشمه واقع شده است.

غار كشه ريز: در شمال غرب شهرستان ودر كوه فيروز كوه در نزديكي روستاي عيسي آباد واقع شده است.

غار باباجابر(باباجاور): اين غار نيز در نزديكي غار يكه چاه قرار دارد.

گل و گلكاري در محلات: هنر گلكاري و پرورش گل بعنوان يك فعاليت اقتصادي در ايران به آغاز قرن حاضر و حدود 1300 شمسي برمي گردد و شهر محلات به عنوان پايه گذار، ايجاد كننده و توسع دهنده اين صنعت نقش پر اهميت و ويژه اي داشته است.

 

وجه تسميه نام محلات:

انگيزه ايجاد شهر، وجود اب، از چشمه اي طبيعي است كه جهت كشاورزي استفاده مي شود. همان طور كه از نام شهر پيداست محلات يك اسم عربي است كه جمع محله مي باشد زمان اين نام گذاري دقيقا" معلوم نيست ولي به گفته يكي از مطلعين محلي فردي بنام سهراب امين اين اسم را در زمان حمله افغانها ( ازاد خان) به اين منطقه بر روي اين شهر گذشته شده است و اينكه چرا اين شهر را محلات مي خوانند به علت وجود محله هاي مختلفي بوده كه با يكديگر تجانسي نداشته اند در گذشته اختلاف بين محله ها گاهي به حدي مي رسيده كه كسي جرات پا گذاشتن به محله ديگر را نداشته در حال حاضر اين اختلافات به دليل وسيعتر شدن شهر و افزايش جمعيت و بالا رفتن سطح فرهنگ مردم و زياد شدن مشغله كمرنگ شده است ولي هنوز هم با وجود نام گذاري خيابان ها به اسامي مختلف باز هم هر محل را به نام قديمي اش مي خوانند از محله هاي قديمي شهر مي توان از محله بالا، محله زير، آبرويه، قلعه و گوشه نام برد.

 

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان محلات در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۹۲۴۶ نفر بوده است

 


آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 22 فروردین 1390 ساعت 12:17
 


مطالب مرتبط:

Powered By relatedArticle

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط شرکت نوید ایرانیان

کلیه حقوق این سایت متعلق به صدا و سیمای استان مرکزی می باشد