جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

100 هزار هکتار از اراضی کشور جنگل کاری می شد - نمایش محتوای خبر

 

 

100 هزار هکتار از اراضی کشور جنگل کاری می شد

100 هزار هکتار از اراضی کشور جنگل کاری می شد

100 هزار هکتار از اراضی کشور جنگل کاری می شد

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بیش از 100 هزار هکتار از اراضی کشور در اولویت امسال این سازمان برای جنگل کاری است

خداکرم جلالی در آیین جنگل کاری شهرستان زرندیه گفت: برنامه تدارک شده امسال برای جنگل کاری 100هزار هکتار از اراضی کشور با هدف پیشگیری و مهار گرد و غبار و ریزگردها است.

وی اظهار کرد: طرح جنگل کاری مذکور در اراضی کشور در عرصه هایی است که می تواند در مهار فرسایش خاک، تولید اکسیژن و جلوگیری از آلایندگی و ایجاد اشتغال و درآمدزایی موثر باشد.

رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور گفت: جنگل کاری 100 هکتاری در شهرستان زرندیه یکی از راهکارهای کمک به مهار عواقب ریزگردها و جلوگیری از ورود آن به پایتخت به ویژه غرب استان تهران با توجه به نزدیکی شهرستان زرندیه به مرکز است.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان مرکزی نیز در این برنامه گفت: برنامه جنگل کاری در شهرستان زرندیه در سطح 100هکتار مطالعه شده است که در قالب شش قطعه مجزا انجام می شود.

یوسف یوسفی افزود: 33.4 هکتار از مساحت پیش بینی شده غیرقابل کشت است شامل منطقه استقرار تاسیسات مدیریتی، پشتیبانی جنگل کاری، آتش حریم خطوط انتقال نیرو و جاده ها است.

مدیرکل منابع طبیعی استان اظهار کرد: برای این مساحت کشت گونه های زبان گنجشک، داغداغان توت، سرو خمره ای ،ارس، سنجد، کاج سیاه، آسماندار،ارغوان، سماق و زرد تاغ پیش بینی شده است.
فرماندار زرندیه نیز گفت: محدوده پیش بیمی شده برای این طرح جنگل کاری در حوزه نیروگاه رود شور در شهرستان زرندیه موسوم به کچلو است.

محمد کردی افزود: این طرح به صورت مشارکتی بین نیروگاه رودشور و منابع طبیعی استان مرکزی انجام شده که نیروگاه رودشور به عنوان بهره بردار این طرح معرفی شده است.

وی اظهار کرد: منبع تامین آب مورد نیاز طرح جنگلکاری از طریق قراردادی که بین شرکت آب منطقه ای تهران و نیروگاه رودشور از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر پرند به مدت 25سال بسته شده، انجام می شود.

شهرستان زرندیه به مرکزیت شهر مامونیه با جمیعت 57 هزار و153 نفر شمالی ترین شهرستان استان مرکزی است که از نظر وسعت دومین و از نظر جمیعت پنجمین شهرستان استان مرکزی است.