رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

۲۵ اسفند؛ روز بزرگداشت پروین اعتصامی - نمایش محتوای خبر

 

 

۲۵ اسفند؛ روز بزرگداشت پروین اعتصامی

به پاس خدمات فراوان پروین اعتصامی در زمینه شعر معاصر ایران و سبک شعر مناظره‌ای، روز ۲۵ اسفندماه روز بزرگداشت این شاعر نامگذاری شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ رخشنده اعتصامی معروف به پروین اعتصامی سال1285 هجری شمسی در تبریز متولد شد.  از او به عنوان مشهورترین شاعر زن ایران یاد می‌شود وبه پاس زحمات فراوان پروین اعتصامی در زمینه شعر معاصر ایران و سبک شعر مناظره‌ای، روز بیست و پنجم اسفندماه روز بزرگداشت این شاعر نامگذاری شده است.
او از کودکی علاقه خاصی به شعر داشت و ادبیات را در کنار پدر و از استادانی چون دهخدا و ملک الشعرای بهار آموخت.اولین شعرهای پروین اعتصامی در هفت سالگی بوده است و برخی از زیباترین شعرهایش مربوط به دوران نوجوانی (یازده تا چهارده سالگی) او هستند.از معروف ترین شعرهایی که او در این سنین سروده است می‌توان به شعرهای گوهر و سنگ، ای مرغک، اشک یتیم، کودک آرزومند، صاعقه ما ستم اغنیاست، سعی و عمل و اندوه فقر را نام برد. درون مایه اشعار پروین اعتصامی بیشتر غنیمت داشتن وقت و فرصت ها، نصیحت های اخلاقی، انتقاد از ظلم و ستم به مظلومان و ضعیفان و ناپایداری دنیاست.
از پروین اعتصامی دیوان شعری به یادگار مانده که شامل ۲۴۸قطعه شعر می‌باشد که از آن میان ۶۵قطعه به صورت مناظره است. شعرهای پروین، تعلیمی و اخلاقی است. در دیوان پروین بیش از هفتاد مناظره آمده است. که این مناظره ها شامل گفتگوی انسانها و جانوران و گیاهان و اشیا با هم می شود.
سرانجام پروین در ۱۵فروردین۱۳۲۰ در سن ۳۵سالگی بر اثر ابتلا به بیماری حصبه درگذشت و در حرم حضرت فاطمه معصومه در قم به خاک سپرده شد.