سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

۲۰ تا ۳۰ درصد سرشماری نفوس و مسکن استان مرکزی اینترنتی انجام می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

۲۰ تا ۳۰ درصد سرشماری نفوس و مسکن استان مرکزی اینترنتی انجام می‌شود

۲۰ تا ۳۰ درصد سرشماری نفوس و مسکن استان مرکزی اینترنتی انجام می‌شود

۲۰ تا ۳۰ درصد سرشماری نفوس و مسکن استان مرکزی اینترنتی انجام می‌شود

رئیس مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی گفت: ضریب نفوذ اینترنت استان مرکزی ۴۰ درصد است که اگر از این ظرفیت استفاده شود کمک بزرگی به امر سرشماری می‌شود، این روش در کاهش هزینه‌ها موثر بوده و سبب کاهش ماموران از ۲۵۰۰ نفر به ۴۲۴ نفر شده است.

رقیه یادگاری در جلسه ستاد هماهنگی سرشماری عمومی نفوس و مسکن استان مرکزی که در استانداری مرکزی برگزار شد با اشاره به هشتمین سرشماری نفوس و مسکن اظهار داشت: این سرشماری متفاوت از سرشماری‌های قبلی بوده و بدون استفاده از کاغذ و به‌ شکل اینترنتی انجام می‌شود که با توجه به ضریب نفوذ اینترنت استان اگر تبلیغات لازم انجام شود و مردم همکاری کافی را داشته باشند می‌توان 20 تا 30 درصد سرشماری را از طریق اینترنت انجام داد.

وی افزود: این سرشماری هشتمین سرشماری نفوس و مسکن کشور است که در آن اقلام اطلاعاتی شامل اقلام جمعیتی مانند سن، جنسیت، هویت، مهاجرت، دین، نوع بیمه، وضعیت تحصیل، بیکاری و غیره از خانوارها دریافت می‌شود البته در مورد شغل تنها در حد شاغل یا بیکار بودن افراد مشخص می‌شود و اطلاعات تفکیکی دریافت نمی‌شود.

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی استان مرکزی تصریح کرد: همچنین اطلاعاتی در رابطه با وضعیت مسکن نظیر استیجاری یا ملکی بودن مسکن، نوع ساختمان و سازه آن و دیگر اطلاعات مربوط به مسکن از خانوارها دریافت می‌شود، در این سرشماری حدود 69 سوال از یک خانوار پرسیده می‌شود که اکثر سوالات هویتی است.

یادگاری بیان داشت: سرشماری قبلی سنتی بوده و از طریق فرم‌هایی که به خانوارها داده می‌شد اصلاعات دریافت و ثبت می‌شد اما امسال سرشماری بسیار دقیق است و به‌صورت ترکیبی بوده و بخشی از آن به‌شکل اینترنتی و بخشی با مراجعه حضوری ماموران و ثبت اطلاعات در تبلت انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در این روش با وارد کردن کد ملی سرپرست خانوار تمامی اطلاعات مربوط به اعضای دیگر مشخص شده و کمک بسیاری در تسریع و کم‌خطا بودن سرشماری دارد، اطلاعات جمع‌آوری شده از طریق تبلت روی اینترنت بارگذاری می‌شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی عنوان کرد: البته در مواردی که غایب هستند شماره تلفنی توسط ماموران در صندوق پستی آنها قرار داده می‌شود تا با آن تماس گرفته و اطلاعاتشان را برای ثبت ارائه دهند.

یادگاری افزود: شروع سرشماری از 3 مهر تا 24 مهر به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود و بعد از آن یعنی از تاریخ 25 مهر تا 28 آبان با مراجعه حضوری ماموران سرشماری و ازطریق تبلت اطلاعات ثبت می‌شود که در این راستا نیاز به امکانات و همکاری دستگاه‌ها داریم.

وی تصریح کرد: دستگاه‌هایی از جمله آموزش وپرورش، نیروی انتظامی و صدا و سیما در این امر کمک زیادی می‌توانند داشته باشند، آموزش و پرورش در مجاب کردن خانواده‌ها به استفاده از اینترنت به منظور این امر و صداوسیما در اطلاع‌رسانی و نیروی انتظامی در برقراری امنیت و نظارت به منظور جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی و خانه‌های بهداشت مستقر در روستاها برای ارائه اطلاعات و همین‌طور در اختیار قرار دادن مکانی برای استراحت ماموران نقش پررنگی دارند.