جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

یک بام و دو هوای سلامت دانش آموزی - نمایش محتوای خبر

 

 

یک بام و دو هوای سلامت دانش آموزی

یک بام و دو هوای سلامت دانش آموزی

یک بام و دو هوای سلامت دانش آموزی

 

براساس گزارشاتی که به ایسنا رسیده است، متوجه وضعیت نابسامان توزیع شیر مدارس در میان دانش آموزان و وضعیت شک‌برانگیز رعایت کیفیت و بهداشت توسط کارخانه‌های تولیدکننده شیرهایی شدیم که قرار است سلامتی را به کودکان‌مان در مدرسه البته، ارزانی کنند.

نمونه این موارد سخنان پدری نگران و عصبانی است. او مسافر تاکسی بود که من هم مسافرش بودم. با نگرانی از توزیع شیرهای بی کیفیت در مدرسه سخن می‌گفت و از داستان برادرزاده‌اش که به تازگی با خوردن یکی از همین شیرها مسموم شده است!

ابتدا از صحبت کردن با خبرنگار مردد بود و می‌گفت وضعیت به گونه ای است که از "نه گفتن" نزد کارکنان مدرسه واهمه داریم و چون فرزندم در این مدرسه درس می‌خواند، مخالفت و اعتراض والدینش به مسئولان مدرسه برای او دردسرآفرین خواهد شد، چه برسد به اینکه پشت سرشان چیزی بگوییم!

بالاخره وقتی از عدم درج نامش در این گزارش اطمینان حاصل کرد، در رابطه با مشکلی که برایش پیش آمده بود، گفت: حدود 10روز پیش، پسرم که دانش‌آموز مقطع ابتدایی است، با مصرف شیر توزیع شده در مدرسه مسموم شد.

وقتی با پدر این دانش آموز تماس گرفتم مدعی توزیع شیرهای فاسد در حدود 10 روز پیش در یکی از مدارس اراک سخن گفت که موجب مسمومیت فرزندش و تعدادی از دانش‌آموزان این مدرسه شده بود.

این پدر نگران افزود: آنروز پسرم را که از مدرسه به خانه برگشته و حال خوبی نداشت به بیمارستان رساندم. البته بدون اینکه کسی متوجه حضور من شود به مدرسه مراجعه کرده و آمبولانس را در مدرسه دیدم که باعث نگرانی بیشتر من نسبت به سلامت پسرم شد.

وی افزود: وقتی در مورد حضور آمبولانس در مدرسه از پسرم سوال کردم؛ گفت اکثر بچه‌هایی که از شیر توزیع شده در مدرسه خورده‌اند حالشان بد شده است و آمبولانس برای همین به مدرسه آمده بود، اما دانش‌آموزانی که شیر را به در و دیوار زده بودند، همگی سرحال بودند.

پدر این دانش‌آموز ادامه داد: نمی‌دانم چگونه است که گاهی اوقات حدود دو الی سه روز شیر به دانش‌آموزان نمی‌دهند، اما بعضی از روزها شش الی هفت عدد شیر به هر دانش‌آموز داده می‌شود؛ فلسفه‌اش را نمی‌دانم لابد یک مشکلی در این زمینه وجود دارد و معمولاً وقتی شیر را به دانش‌آموزان می‌دهند، در آخرین روز تاریخ انقضا قرار دارد.

اعتراضات والدین، تاثیرگذار در نمرات!

وی با بیان اینکه شیرها در ظرف‌های لیوانی و پاکت‌های کوچک ارائه می‌شوند، تصریح کرد: روزی که کودک من مریض شده بود؛ آنقدر هول شده بودم که حواسم به کنترل تاریخ ثبت شده روی پاکت شیر نبود، خوشبختانه فرزند کوچک‌مان با درمان خانگی خوب شد، اما احساس کردم اگر به مدرسه بروم و اعتراض کنم باعث دردسر شود، زیرا در مدرسه هر حرفی که بزنی با اخلاق خوشی که کارکنان دارند، به ضرر خودت و بچه‌ات تمام می‌شود.

این پدر که مدعی است هرگونه اعتراض به رفتار معلمان موجبات تغییر رفتار آنها با دانش‌آموزان را فراهم می‌کند، گفت: یکبار که به طریقه درس دادنشان انتقاد کردم، از این کارم پشیمان شدم.

شنای ذرات ریز و درشت در شیر مدارس

رئیس شورای شهر شهباز بخش قره‌کهریز شازند نیز به تازگی در تماس با این خبرگزاری به وضعیت نابسامان بهداشت شیرهایی که در مدارس توزیع شده بود، اعتراض کرد.

جعفر برزگر گفت: چند روز پیش در یکی از مدارس این بخش شیرهایی توزیع شد که وقتی یکی از آنها را بازکردیم متوجه شدیم که شیر از نی بالا نمی‌آید. نسبت به این موضوع مشکوک شده و با پاره کردن پاکت شیر، ذراتی قهوه‌ای و سیاه رنگ را مشاهده کردیم که در شیر شناور بودند.

وی افزود: حدود 10 الی 15 بسته شیر دیگر را باز کردیم و در تمام آنها این ذرات ریز و درشت را مشاهده کردیم که شبیه تکه‌های کالباس و سوسیس کهنه و البته به مقدار زیاد بود. من حدس می‌زنم این شیرها مشکل اساسی و بهداشتی دارند. برخی از تکه‌ها از نخود بزرگتر بودند.

برزگر ادامه داد: کارتن‌ها حاوی 20 الی30 جعبه هستند که همه پاکت‌ها همین مشکل را داشت و ذرات سیاه رنگی اندازه نخود در آنها دیده می‌شد.

وی ادامه داد: از آنجاکه این شیرها در کل منطقه توزیع می‌شوند، احتمالاً سایر شهروندان نیز از آن استفاده می‌کنند؛ بر این اساس تصمیم گرفته شد، نمونه شیر به آزمایشگاه اراک فرستاده شود.

برزگر ادامه داد: برخی مدارس حدود15 روز پیش این شیرها را به آزمایشگاهی در اراک فرستاده‌اند، اما هنوز جواب آزمایش نرسیده است و احتمال دارد در این زمینه کوتاهی شده باشد، البته فعلاً اقدام قانونی در این رابطه انجام نداده‌ایم.

علت بی‌نظمی‌ها در توزیع شیر

مسئول قراردادها در آموزش و پرورش استان مرکزی که از موضوع مسمومیت در مدرسه علامه طباطبایی بی‌اطلاع بود، گفت: علت اینکه برخی مدارس در یک روز هفت الی هشت پاکت شیر به دانش‌آموزان می‌دهند، این است که در برخی از روزها اصلا شیر به دانش‌آموزان داده نمی‌شود.

یوسفی افزود: شیر در برخی از مدارس که به تعطیلی خورده‌اند باید در روزهای بعد توزیع شود و با ایجاد وقفه و تعطیلی‌ها تعداد پاکت‌های شیر برای هر دانش‌آموز در برخی از روزها بیشتر می‌شود.

وی افزود: در طول هفته سه نوبت شیر در مدارس توزیع می‌شود که اگر به یک یا دو روز تعطیلی بخورد، این برنامه به هم می‌ریزد و مجبوریم سه تا چهار عدد شیر به هر دانش‌آموز بدهیم، البته برخی دانش‌آموزان شیرهای خود را به دوستانشان می‌دهند.

یوسفی ادامه داد: این مسئله بیشتر در روستاها اتفاق می‌افتد، چراکه شیرهای استریلیزه را می‌توان یک هفته زودتر هم توزیع کرد، اما شیرهای پاستوریزه را باید همان روز توزیع کرد.

یوسفی با بیان اینکه شیرها صددرصد دارای تاریخ انقضا هستند، افزود: شیرهای استرلیزه به دلیل ماندگاری بیشتری که دارند بیشتر در سطح شهرستان‌ها توزیع می‌شوند و اصلاً‍ امکان ندارد که فاسد شده باشند؛ اگر شیرها فاسد شده باشند، امحا شده و دور ریخته می‌شوند.

وی افزود: مدیران مدارس موظفند قبل از توزیع شیر، تاریخ را چک کنند. اگر مشکل انقضای تاریخ وجود داشته باشد، محصول به کارخانه تولیدکننده برگشت داده می‌شود.

یوسفی در رابطه با موضوع مسمومیت دانش آموزان مدرسه‌ اراک گفت: این موضوع یادداشت و پیگیری خواهد شد و با مدرسه مذکور تماس گرفته خواهد شد.

با 1490 تماس بگیرید

کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت استان مرکزی نیز به خبرنگار ایسنا گفت: همکاران بهداشت محیط و مدارس در سطح شهر و استان بر نحوه توزیع شیر مدارس نظارت می‌کنند، این نظارت‌ها براساس شرح وظایفی است که دارند.

نسرین یادگاری تأکید کرد: همکاران بهداشت محیط بر مسائل بهداشتی در همه حوزه‌‌ها نظارت کلی دارند، اما این نظارت در مدارس اختصاصی‌تر است.

وی افزود: در رابطه با مسمومیت، کارخانه تولیدکننده شیر تا زمانی که شیرها را تحویل مدرسه می‌دهد، وظایفی دارد.

یادگاری تصریح کرد: ممکن است مدرسه شیرها را در مکان نامناسبی نگهداشته و از آنجاکه شیرها مناسب مصرف روزانه‌اند، احتمال دارد فاسد شده باشند.

وی افزود: شیر توزیعی در برخی مدارس پاستوریزه و در برخی مدارس استریلیزه است که ماندگاری بیشتری دارد؛ شیرهای پاستوریزه باید حتماً تا زمان تحویل به دانش‌آموزان در یخچال نگهداری شوند، در این مورد احتمالاً شرایط نگهداری مناسب نبوده یا مشکل دیگری وجود داشته است، چراکه همکاران اداره نظارت بر مواد غذایی نیز بر آنها نظارت دارند.

یادگاری با بیان اینکه این موضوع حتماً با همکاران مربوطه مطرح خواهد شد، درباره نحوه برخورد با این مسئله، افزود: این موضوع بیشتر مربوط به بهداشت محیط است و آنها بیشتر نظارت می‌کنند. ممکن است به خاطر این مسئله حتی مدرسه هم توقیف شود.

این کارشناس ادامه داد: در حال حاضر همکاران بهداشت محیط در مرکز بهداشت شهرستان‌ها در برخی از مدارس که نتوانسته‌اند بوفه خود را اصلاح کنند، برای مدیر مدرسه جریمه در نظر گرفته‌اند. این موضوع به آنها ابلاغ شده و در آن زمان حدودا 15 روز به آنها مهلت داده شده تا بوفه‌ها اصلاح شوند، در غیر اینصورت اجازه فعالیت به بوفه نخواهیم داد.

وی تصریح کرد: هر شهروندی که در خصوص شیر یا وضعیت بوفه یا تغذیه مدارس اعتراض دارد، می‌تواند با شماره 1490 تماس گرفته و اعتراض خود را به گوش مسئولان برساند.

یادگاری در مورد اینکه برخی والدین نسبت به توزیع شیر در مدرسه اعتراض دارند و اظهار می‌کنند که ما خود این نیاز به شیر را رفع می‌کنیم، گفت: ما هم وظایفی در سطح اجرایی علاوه بر وظایفی که والدین دارند، بر دوش داریم.

نیاز روزانه کودکان به شیر تأمین نمی‌شود/تعداد کم مراقبان بهداشتی در استان

وی افزود: ما وظیفه داریم که شیر را در مدارس توزیع کرده و نیاز کودکان به شیر را تأمین کنیم؛ از این حیث، مطمئن باشید که بچه‌ها با کمبود مواجه هستند و نیاز روزانه خود به شیر را دریافت نمی‌کنند و توزیع شیر در مدارس برای رفع همین نیاز است.

وی در این خصوص که نگرانی والدین را چگونه باید رفع کرد، خاطرنشان کرد: والدین باید مطمئن باشند که بر این حوزه‌ها نظارت می‌شود، آنها باید مواردی از عدم رعایت بهداشت که مشاهده می‌کنند را اطلاع بدهند.

یادگاری بیان کرد: هر کاری در مرحله اجرا ممکن است با مشکلاتی روبرو شود که برخی از آنها را ما متوجه نمی‌شویم، از این رو از مردم می‌خواهیم که خود ناظرین افتخاری ما باشند و این موارد را از طریق شماره تماس 1490 به ما گزارش ‌دهند، پاسخگویان به این شماره تلفن در تهران ملزم به پیگیری هستند.

وی افزود: متاسفانه تعداد همکاران بهداشت محیط در سطح کل استان نسبت به استانداردها کم است، به گونه‌ای که شاید بتوان گفت ما اصلا مراقب بهداشت نداریم.

یادگاری اظهار کرد: در سطح استان تعداد بسیار انگشت‌شماری مراقب بهداشت آموزش و پرورش وجود دارد، شاید این رقم زیر 100نفر باشد.

ذرات مشاهده شده در شیر شهبازی ها کالباس نیست

رضایی مسئول تغذیه و بهداشت آموزش و پرورش استان مرکزی نیز در خصوص پیگیری این موضوعات بیان کرد: از مسئله‌ پیش آمده در مدرسه اراک اطلاعی ندارم، اما آزمایشات به عمل آمده درخصوص محتویات شیر دانش‌آموزان روستای شهباز نشان داده است که ذرات موجود در شیر خرده چوب یا کالباس نبوده است.

وی افزود: در این زمینه با دانشگاه علوم پزشکی صحبت شد و نمونه‌هایی برای آزمایش فرستاده شده که نشان می‌دهد این ذرات به دلیل حرارت زیاد مخزن‌ها در ته مخزن ایجاد شده و همانند ته‌دیگی که از ظرف جدا می‌شود، با شیر مخلوط شده است.

وی افزود: طبق این آزمایشات، این نوع آلودگی، آلودگی ثانویه محسوب می‌شود و آلودگی شیمیایی و میکروبی نیست.

به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد آموزش و پرورش جز مسئله بهداشت و تغذیه باید در نحوه توزیع شیر و تغذیه مدارس، نحوه نظارت‌ها و حتی نحوه برخورد کارکنانش با مراجعان تجدیدنظر کند.

سلامتی دانش‌آموزان نه تنها با نوشاندن اجباری شیرهای با کیفیت یا بی‌کیفیت یا شیرهای دارای ذرات معلق حاصل نمی‌شود، بلکه با ادامه و تکرار این روند روز بروز بر نگرانی خانواده‌ها نسبت به عملکرد آموزش و پرورش در این حوزه افزوده خواهد شد، بویژه اینکه اینگونه عملکرد با شعارهای ارتقای سلامت دانش‌آموزان متناقض است.

عدم اطلاع از وضعیت بهداشت مدارس و نبود مراقبان بهداشت به تعداد لازم در مدارس، همچنین عدم نظارت درست بر عملکرد کارخانه‌های تولیدکننده شیر و پیگیری نکردن این مسائل به طور جدی، عواملی هستند که موجب تکرار این وقایع می‌شوند و باید با اقدامات جدی‌تر از تکرار آنها جلوگیری کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا  - منطقه مرکزی