رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

گیاه آگاو - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

گیاه آگاو

 

 

گیاه آگاو بومی منطقه مکزیک است .سه نوع آگاو وجود دارد آگاو معمولی – آگاو آبی و آگاو ابلق .

آگاو گیاه خنجری است که پس از مدت بسیار طولانی گل میدهد و به هنگام ظهور گل، ساقه گیاه تا حد قابل توجهی بلند میشود . گیاه آگاو بین 20 تا 25 سالگی گل می دهد و این پدیده یکبار در طول عمر گیاه اتفاق می افتد و گیاه بعد از آن از بین می رود..

آگاو از کلمه یونانی آگایوس به معنی تحسین آمیز مشتق شده است و علت انتخاب این نام برای این گونه شاید این باشد که گیاه بزرگ و تحسین برانگیزی است و وقتی به گل می نشیند واقعاٌ زیبا و دیدنی می شود، برگها پهن دراز به طول تا 2 متر، ضخیم، گوشتی، زیر برگها محدب و برآمده و روی برگها مقعر، به رنگ سبزخاکستری است. کناره برگها دارای تیغهای تیز خیلی محکم و خمیده به رنگ قهوه ای مایل به سیاه می باشد، گلها ی آن به رنگ زرد مایل به سبز متعدد در اطراف محور شاخه گل دهنده که از وسط برگها بیرون می آید قرار دارند. آگاو ها اصولا از گیاهان لیفی و نساجی محسوب می شوند . از برگ آگاو ماده هکوژنین بدست می آورند. این ماده در داروسازی برای ساختن کورتیزون و هورمونهای جنسی بکار می رود

له شده برگ آگاو به صورت ضماد برروی زخمهای دیر علاج اثر داده می شود و از آن نتایج مفید در التیام زخم و جراحات بدست می آورند.

ریشه آگاو معرق است وجوشانده آن به مصارف درمانی مذکور می رسد. در دامپزشکی از آن جهت درمان ضرب دیده گی اعضای اسب و قاطر استفاده می شود

ساقه آگاو دارای شیرینی است که پس از گرفتن شیره, آن را تبخیر و تلغیظ نموده و به شکل شربت شیرین غلیظی به نام عسل ماگی در بازار عرضه می نمایند.

کلمات کلیدی: گیاه هان بومی مکزیک- گیاه آگاو – آگایوس