جهش تولید | جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

گلزارهای محمدی استان مرکزی زمینه ای برای اشتغال- 26خرداد92 - نمایش محتوای خبر

 

 

گلزارهای محمدی استان مرکزی زمینه ای برای اشتغال- 26خرداد92

گلزارهای محمدی استان مرکزی زمینه ای برای اشتغال استان مرکزی رتبه ای در میان استانهای تولید کننده گل محمدی ندارد اما مناطقی در این استان وجود دارد که چند قرن است که گل محمدی از آنها برداشت می شود و میانگین تولید نسبت به وسعت کشت بالاست که می تواند زمینه مناسبی برای افزایش تولید باشد.

عروجی کارشناس کشاورزی میانگین برداشت گل محمدی را 2 تا 2و نیم تن در کشور و در استان مرکزی 3 تن می داند و می گوید: استان مرکزی مستعد افزایش کاشت گل محمدی است که باید به آن توجه شود. استانهای فارس، اصفهان و آذربایجان شرقی بیشترین تولید را از میان بیش از 30 هزارتن در کشور دارند که زمینه تولید سالانه بیش از 15 میلیون لیتر گلاب در کشور است.

تولید گل در استان مرکزی سالانه به هزار تن می رسد که از بیش از 200 هکتار اراضی کاشت گل محمدی به دست می آیند.

مظفری رئیس جهادکشاورزی استان مرکزی می گوید: نکته مهم در مورد گل محمدی استان را مستعد بودن خاک استان برای افزایش و توسعه تولید این گل است که می تواند استان مرکزی را پس از توانمندی های گل و گیاهان زینتی در محلات، در زمینه کاشت و برداشت گل محمدی نیز سرآمد کند. هم اکنون اراضی کشاورزی و مزروعی استان به حدود 13 هزار هکتار می رسد که 30 درصد این اراضی ظرفیت کاشت گل محمدی و توسعه این نوع کشت را دارد.

نظری ازباغداران قدیمی گل محمدی درخمین با اشاره به اینکه کشت گل محمدی زحمت کمتری نسبت به سایر کشت ها و از سوی دیگر بهره وری مالی بیشتری دارد می گوید: گل محمدی نسبت به سایر گلها و کشت ها30 درصد نیاز آبی کمتر دارد و بسیاری از مزارع و اراضی که دچار کمبود آب هستند را می توان به کشت گل محمدی اختصاص داد.

او با اشاره به اینکه گل کشت گل محمدی سابقه ای حدود 2 قرن در شهرخمین دارد می گوید: درآمد هرهکتارگل محمدی یک میلیون تومان است و درآمد زایی خوبی برای کشاورزان می تواند داشته باشد. هر هکتار گل محمدی زمینه اشتغال 16 نفر را فراهم می کند و به گفته مدیر باغبانی اداره جهاد کشاورزی استان مرکزی هم اکنون 410 نفر در زمینه تولید گل و گلاب در این استان مشغولند.

زارعی افزود:زمان برداشت گل محمدی از اواسط اردیبهشت تا پایان خرداد است و پیش بینی کرد تا پایان زمان برداشت میزان گلهای چیده شده به حدود 700 تن در سال جاری برسد. او باغهای گل محمدی استان مرکزی را در شهرهای دلیجان، محلات، خمین و ساوه بیان کرد و گفت: وسعت باغات گل محمدی استان به 230 هکتار می رسد که مختص همین نوع گل است. این نوع گل زمینه اشتغال شغل های دیگری چون گلابگیری و زنبورداری را نیز فراهم می کند. تولید گلاب خالص در کشور به حدود شش هزار لیتر می رسد که 200 لیتر آن از گل های محمدی استان مرکزی است. گلاب خالص با آب مقطر مخلوط شده و تبدیل به بیش از 15 میلیون لیتر گلاب قابل استفاده تبدیل می شود.

غلامی از گلابگیران خمین هم می گوید: هر 5 کیلوگرم گل به یک کیلوگرم گلاب خالص تبدیل می شود و زمینه اشتغال 3 نفر را به طور مستقیم و غیر مستقیم شامل تولید، حمل و توزیع کننده را فراهم می کند. توسعه کشت گل محمدی از طریق برش ساقه و کاشت آن در زمین است و 3 بار از اسفند تا زمان برداشت آبیاری می شود. وجین علف هرز و آبیاری به موقع بار یک بوته گل را از 3کیلوگرم به 6کیلوگرم افزایش می دهد. اکبری ازگل کاران خمین هم می گوید : کشت گل محمدی نیاز به آب فراوان ندارد اما به همان اندازه ای که نیازمند است بایدتامین شود و درچنین وضعیتی می توان به توسعه کشت گل محمدی فکر کرد