جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

گفتار ویژه - سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی - نمایش محتوای خبر

 

 

گفتار ویژه - سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

 

 


با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تحول بنیادین در تمامی عرصه ها و ساختارها بویژه بخش فرهنگ کشور ایجاد شد. شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شد تا نقش فعال و مؤثری را در عرصه فرهنگی کشور به خصوص دانشگاه‏ ها ایفا کند. این شورا از زمان تاسیس تاکنون منشاء خدمات و تحولات گسترده ای در بخش فرهنگ کشور بوده و رهبر معظم انقلاب آن را قرارگاه اصلی مهندسی فرهنگی و اتاق فرمان فرهنگی کشور دانستند.

با توجه به هجوم فرهنگی همه جانبه دشمنان به ارزش‏های اسلامی، فرهنگ اصیل ملی و باورهای مردم شورای عالی انقلاب فرهنگی با سیاست گذاری‏های اصولی زمینه را برای پیدایش جامعه‏ای بهره ‏مند از حیات طیبه الهی فراهم می سازد انقلاب فرهنگی اصلی‌ترین وجه تمایز انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب‌ها است بر همین اساس فرمان انقلاب فرهنگی که در سال 1359 توسط امام راحل صادر شد در واقع پردازش به بعد محتوایی انقلاب بود. اینکه تصور کنیم انقلاب فرهنگی مختص دانشگاه‌ها است تصور اشتباهی است، در واقع انقلاب فرهنگی از دانشگاه شروع شد و هدفش ایجاد تحولات عظیم فرهنگی و نو آوری‌های علمی و دینی در سطوح مختلف جامعه بود ولی اینکه چرا از دانشگاه شروع شد به دلیل این بود که حضرت امام (ره) دانشگاه را مبدا همه تحولات می‌دانستند و شروع انقلاب فرهنگی از مبدا به معنای پرداختن به نقطه اصلی و اهرمی است.

تذکرات پیاپی رهبر معظم انقلاب در مقوله فرهنگ نیز نشان از انتظارات ایشان در تسریع این انقلاب است که باید پیگیری اصلی آن از شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گیرد تعبیر انقلاب فرهنگی با تعبیر فعالیت فرهنگی تفاوت اساسی دارد، چرا که انقلاب، دید وسیع‌تر و نگرش انقلابی می‌خواهد و همه متولیان امور فرهنگی اگر می‌خواهند در این چارچوب حرکت کنند باید با دید انقلابی وارد صحنه شوند ما با همین شاخصه، مدعی نوآوری در مقابل مدرنیته هستیم.