رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

کوچ زنبورداران خمین به مناطق گرمسیری آغاز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

کوچ زنبورداران خمین به مناطق گرمسیری آغاز شد

شناسه : 326786695

کوچ زنبورداران خمین به مناطق گرمسیری آغاز شد

کوچ زنبورداران خمین به مناطق گرمسیری آغاز شد

مدیر عامل شرکت تعاونی زنبورداران خمین گفت: با فرا رسیدن فصل سرما زنبورداران این شهرستان مجموعه کندوهای خود را به مناطق گرمسیری و قشلاقی استان های گرمسیری منتقل کردند.

محمد رضا رضایی افزود: 23 هزار مجموعه کندوهای زنبورعسل این شهرستان به مناطق گرمسیری اصفهان، فارس و برخی مناطق شمالی کشور منتقل شدند.

وی بیان کرد: با مساعد شدن شرایط جوی و رویش گل و گیاه دراین شهرستان که از اواخر اردیبهشت ماه هر سال شروع می شود ، مجموعه کندوهای زنبور به منطقه ییلاقی خمین بازگردانده می شوند.

رضایی ادامه داد: کوچ و زمان استقرار مجموعه کندوهای زنبور بسته به میزان بارندگی و میزان پوشش گل و گیاه در هر منطقه است که در هرسال تغییر می کند.

مدیر عامل شرکت تعاونی زنبورداران خمین گفت: امسال 300 تن عسل مرغوب در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف داخلی و خارجی شد.

وی گفت: 180 زنبوردار عضو تعاونی زنبورداران هستند و شاغلین در حرفه زنبورداری شهرستان خمین به 219 نفر می رسد.

شهرستان خمین یکی از قطبهای تولید عسل در کشور محسوب می شود که از نظر کمیت بعد از شهرستان شازند رتبه دوم تولید استان مرکزی را دارد، اما از نظر کیفیت در جایگاه نخست استان ایستاده است.

گلوکز عسل تولیدی مرغوب شهرستان خمین با اندازه گیری درآزمایشگاه های واحد های فراوری کمتر از 4 درصد است و رطوبت آن نیز کمتر از 18 درصد اندازه گیری شده که این ویژگی ها باعث شده که عسل تولیدی شهرستان خمین از کیفیت و مرغوبیت برخوردار و در بازار داخلی و خارجی با برند ویژه عرضه و مورد استقبال قرار گیرد.

شهرستان خمین در تولید عسل، شیر خام و مرغ رتبه دوم و در تولید تخم مرغ و گوشت قرمز به ترتیب رتبه سوم و پنجم استان مرکزی را دارد