سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۶ مرداد ۱۴۰۰

کوه الوند روستای لکان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کوه الوند روستای لکان

Loading the player...

دانلود

کوه الوند روستای لکان (خمین)

كوه الوند لكان جاذبه طبيعي ديگري از روستای لکان استان مرکزی است، که در مجاورت روستاهای لکان و خان‌آباد در شهرستان خمین قرار دارد و با ارتفاع سه هزار و 56 متر و طول بيش از 21 كيلومتر طول دومين كوه بلند و طويل ترين كوه استان مركزي شناخته شده است.

کوه الوند در ۲۰ کیلومتری غرب شهرستان خمین و ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شازند واقع است . مساحت منطقه ۷۲۰۰ هکتار می باشد

کوه الوند منطقه ای کاملاًکوهستانی با کمربندهای ارتفاعی متفاوت که دارای کوه ها و تپه ماهورهای بلند و دره های متعددی است بلندترین نقطه قله کوه الوند با ارتفاع ۳۰۹۶ متر بوده و پست ترین نقطه آن در جنوب شرقی منطقه در محلی بنام سه راهی چارطاق واقع شده که ۲۰۵۰ متر از سطح دریای آزاد ارتفاع دارد . قسمت عمده این منطقه از ارتفاعات صخره ای تشکیل شده است که به این علت تردد را در آن مشکل می نماید .

در دامنه این کوه درختی همراه با چشمه قرار دارد که به «پیر محمود» معروف است و یکی از زیبا ترین و با صفا ترین مناطق تفریحی استان مرکزی را رقم زده است. در این کوه دارای انواعی از حیوانات از قبیل « قوچ و میش, عقاب, گرگ, مار, گراز, کبک، روباه، کفتار و … میباشد و گياهاني چون آويشن، سوسنبر، كرفس كوهي، موسير، گل گاو زبان، گل گربه در كوه الوند واقع اند که از نظر گیاهان دارویی متنوع ترین مکان استان مرگزی است.

اين كوه با تنوع جانوري و گياهان دارويي بسيار زياد يكي از كوه هاي ارزشمند استان مركزي و كشور به حساب مي آيد و جزو مناطق حفاظت شده به حساب مي آيد.

در دامنه این کوه معدن سرب لکان واقع شده است.


Alvand Mountain