جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

کلیسای مسروب مقدس - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

کلیسای مسروب مقدس

کلیسای مسروب مقدس


Loading the player...

دانلود

 

Arak Shrine Church

از مهمترین کلیسا ها ی استان مرکزی می توان به مسروب مقدس در مرکز شهر اشاره نمود.

این کلیسا در سال 1914 با همکاری ارامنه مقیم اراک و شهر های مهاجران ، شازند و لیلیان احداث شده است.

کلیسای مسروپ مربوط به دوره قاجار است و در اراک، خیابان شهید چمران (نیسانیان) واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۵۳۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مجموعه بناهای ساخته شده در محوطه حیاط کلیسا شامل چهار بخش ، مدرسه ویژه ارامنه، تالار اجتماعات ، منزل کشیش منزل سرایدار و کلیسا می باشد.

ساختمان اصلی کلیسا به صورت مستطیل شکل ساخته شده است و از سه بخش مردم نشین ، محراب و دو اتاق جانبی در مجاورت محراب تشکیل شده است .محراب در داخل طاق ساده و بزرگی ایجاد شده که این بخش ایوان مانند حدود یک متر از کف کلیسا بلند تر است.برای استحکام بنای کلیسا در داخل دیوارها و ستونها ، تیرهای چوبی تعبیه شده است.نمای بیرونی کلیسا با آجر سفال تزیین گردیده است

پلان کلیسا بازیلیکا مستطیل شکل به ابعاد ۶×۲۴ در ۶×۱۵ متر بوده و در جهت شرق به غرب واقع شده است. سقف کلیسا بر روی چهار ستون که توسط قوسهایی به یکدیگر و به دیوارهای جانبی وصل شده‌اند تکیه دارد. کلیسا دارای نورگیرهای متعددی در چهار جهت بنا است و دو ورودی در قسمتهای جنوبی و غربی می‌باشد. برج ناقوس خانه کلیسا در جلوی ورودی غربی واقع شده است.

مجموعه بناهای ساخته شده در محوطه حیاط کلیسا شامل، مدرسه ویژه ارامنه، تالار اجتماعات، منزل کشیش، منزل سرایداره . ساختمان اصلی کلیسا به صورت مستطیل شکل ساخته شده و از سه بخش مردم نشین، محراب و دو اتاق جانبی در مجاورت محراب تشکیل شده. برای استحکام بنای کلیسا در داخل دیوارها و ستونها، تیرهای چوبی تعبیه شده و نمای بیرونی کلیسا با آجر سفال تزئین شده.

چهار ستون 8 ضلعی و دیوارهای جانبی سقف کلیسا را نکهداشته است. این کلیسا در تاریخ 25/12/79به شماره 3533به ثبت رسیده است.

کلیسای مسروب مقدس در  شهر اراک خیابان دکتر چمران (نیسانیان ) پروتستان اراک و کلیسای روستای چنا

این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۵۳۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

آدرس کوتاه :