جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

کشف بیش از 288 میلیارد ریال کالای قاچاق در استان مرکزی - نمایش محتوای خبر

 

 

کشف بیش از 288 میلیارد ریال کالای قاچاق در استان مرکزی

کشف بیش از 288 میلیارد ریال کالای قاچاق در استان مرکزی

کشف بیش از 288 میلیارد ریال کالای قاچاق در استان مرکزی

فرمانده انتظامی استان مرکزی از کشف 288 میلیارد و 305 میلیون و 290 هزار ریال کالای قاچاق و دستگیری 877 قاچاقچی کالا در 9 ماه نخست امسال در استان خبر داد.

سردار کیومرث عزیزی گفت: تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر ضرورت تداوم تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی مبین سه وظیفه برای دولت، دست‌اندرکاران تولید و مردم در تحقق این مهم است.

وی با اشاره به مسؤولیت ناجا در تحقق منویات مقام معظم رهبری در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین راهبردهای ناجا در این حوزه مبارزه با قاچاق کالا است، زیرا قاچاق کالا به عنوان یک پدیده چند وجهی از جنبه اقتصادی، سبب خروج اقتصاد از مسیر سالم، شکل‌گیری اقتصاد زیرزمینی، کاهش تولید ناخالص ملی، افزایش بیکاری، کاهش سرمایه‌گذاری، تغییر الگوی مصرف و ... می‌شود.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به برنامه‌ریزی جامع پلیس استان در برخورد با قاچاق کالا از افزایش 74 درصدی کشفیات کالای قاچاق در 9 ماه نخست سال جاری در استان خبر داد و افزود: در این بازه زمانی 288 میلیارد و 305 میلیون ریال انواع کالای قاچاق در عملیات‌های پلیس استان کشف شده است.

سردار عزیزی تصریح کرد: در این عملیات‌ها 877 نفر دستگیر و 297 دستگاه وسیله نقلیه نیز از قاچاقچیان کالا توقیف شده است.

وی ادامه داد: از 797 پرونده تشکیلی در جرایم مرتبط با قاچاق کالا در 9 ماه نخست امسال، 74 پرونده دارای ارزشی بالای یک میلیارد ریال و 169 پرونده نیز ارزشی بیش از 100 میلیون ریال داشته است.

فرمانده انتظامی استان مرکزی خاطرنشان کرد: بسیاری از کالاهایی که به صورت قاچاق کشف شده کالاهای مصرفی بوده و عمدتاً جزو کالاهای اساسی و مورد نیاز مصرف‌کننده نبوده است، بلکه قاچاقچیان سودجو با تبلیغات و ایجاد نیاز کاذب در مصرف‌کننده به مصرف این کالاها در داخل کشور دامن می‌زنند.

سردار عزیزی گفت: از مجموع کالا و اقلام قاچاقی که در عملیات‌های پلیس استان کشف شده است، کشفیات انواع میوه‌جات 265 درصد، چای 96 درصد، نوشابه 212 درصد، البسه 33 درصد، پارچه 45 درصد، پتو 618 درصد، برنج 38 درصد، برخی فرآورده‌های نفتی و ... بوده و میزان کشفیات کالای قاچاق نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه این کالاها به دلیل عدم نظارت مراجع قانونی اکثراً از کیفیت پایین و عدم استانداردهای لازم برخوردارند، اظهار کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی صرفاً با مشارکت مردمی امکان‌پذیر است و برای بالا بردن مشارکت مردمی باید از هر نوع فعالیت اقتصادی مردمی استقبال کرد، در این زمینه باید فضایی بر کشور و جامعه حاکم شود که همه مردم خودشان را مولد در اقتصاد و شریک در پیشرفت و مقاومت کشور حس کنند و بر آن ببالند.

فرمانده انتظامی استان مرکزی توجه به مدیریت مصرف، ساده‌زیستی و دوری از تجملات، نهادینه‌سازی تولید ثروت حلال در جامعه و ترجیح مصرف کالاهای داخلی بر کالاهای خارجی را از مؤلفه‌هایی تأثیرگذار در حوزه اقتصاد دانست و گفت: صیانت از اعتبار تولید داخلی در عرصه جهانی وظیفه ملی و اسلامی است و منافع زودگذر نباید منفعت ملی را به خطر بیندازد.