کاروانسرا حاج مهدی نراقی

 

این مکان تاریخی  زیبا و دیدنی با قدمتی بیش از 180 سال متعلق به تاجری به نام حاج مهدی نراقی بوده که در زمان حیات خود آن را شروع و توسط فرزند ارشد ایشان ( عبد الغفار ) بنا بر وصیت پدر تکمیل گردیده است.

حاج مهدی تاجری نراقی اصل بوده که بین شهر های کاشان نراق و همدان تجارت می نموده و این مجموعه  را برای استراحت تجار و کاروانیان و عرضه کالا های تجار ی آنها و داد و ستد بین تجار نراق و دیگر شهر های اطراف ساخته و وقف  اولاد مستحق خود نموده است.  

بنا  از مصالح خشت، سنگ و آجر در دوطبقه ساخته شده که در  طبقه اول تعدادی مغازه در یک فضای بسیار زیبا با معماری هشت ضلعی طراحی گردیده و حوض آبی در وسط این قسمت که به تاجر سرا معروف است تعبیه گردیده  که چشم انداز زیبایی را به ساختمان بخشیده است. به جرات می توان گفت درب های گره کاری شده این مجموعه تاریخی که با چوب گردو ساخته شده است در هیچ یک از بنا های تاریخی شهر نراق  دیده نمی شود و هر بازدید کننده ای را ساعت ها به هنر به کار رفته در ساخت آنها  به خود مشغول می سازد .طبقه دوم  دارای اطاق های مجزا برای استراحت کاروانیان و تجار می باشد. حاج مهدی نراقی در زمان حیات خود آب انبار  و حسینه حاج مهدی و حمامی را در محله بالای شهر احداث و تمامی آنها را وقف نموده است .

کلمات کلیدی: کاروانسرا حاج مهدی نراقی، مکان تاریخی، نراقی اصل، کاروانیان و تجار، درب های گره کاری، شهر نراق، استان مرکزی