جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

چشمه دو خواهران - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

چشمه دو خواهران

چشمه دو خواهران


Loading the player...

دانلود

Fountain of Two Sisters

چشمه دو خواهران که در شمال‌شرقی شهر آستانه و در دامنه کوه دوخواهران از رشته کوه «راسوند» چشمه‌ای قرار دارد در ارتفاع 2360متری از سطح دریا قرار دارد . دسترسی به این چشمه از طریق جاده آسفالت شازند – نور آباد امکان پذیر است .

در این چشمه دو تونل یه صورت غار موجود است .یک تونل که از آن آب چشمه بیرون می زندارتفاع این تونل نزدیک به دو متر و عمق ان حدود 8 متر می باشد .در بالای این تونل – تونل دیگری وجود دارد که به طور متوسط 5/1 تا 2 متر ارتفاع و بیش از 10 متر عمق دارد . این دو تونل معروف به غار دو خواهران می باشد .

طبق اعتقادات مردم منطقه، دوخواهر از نوادگان امام علی(ع) برای در امان ماندن از شر دشمنان در این غار پناه گرفته و از خدا تقاضای غیب شدن خود را کردند که چنین شده است. بنابراین از این نظر آب چشمه مقدس بوده و مکان خروجی آب مورد زیارت اهالی روستای دوخواهران قرار می‌گیرد.

از ابتدای خروج آب تا پایین روستای دو خواهران انواع درختان تنومند و کهنسال چنار، صنوبر، بید و گردو وجود دارد که از این آب تغذیه می‌کنند. همچنین آب این چشمه برای کشاورزی و شرب هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چشم‌انداز زیبای چشمه دوخواهران و دشت آستانه، آب سرد و سبک چشمه و ارتفاعات زیبای کوه‌های راسبند هر ساله تعداد زیادی از علاقه‌مندان به جاذبه‌های طبیعی و زیارتی را به ویژه در فصول بهار و تابستان به این منطقه می‌کشاند.

این چشمه برای عامه مردم و اهالی روستایی دو خواهران این چشمه جنبه تقدیس و زیارتی دارد  کیفیت آب این چشمه بسیار خوب می باشد و زمین های کشاورزی روستای دو خواهران را مشروب می نماید .

چشمه دو خواهران در بالای روستای دوخواهران قرار دارد و برای دسترسی به آن باید در 6 کیلومتری جاده شازند ـ نورآباد در راه خاکی سمت شرق جاده مسیر را ادامه داد تا پس از گذشت 3 کیلومتر به آن‌ رسید

با توجه به موقعیت و ارتفاع بالای این چشمه در گرمای تابستان این مکان هوای خنک و مطبوعی دارد و آب چشمه نیز در تابستان خنک و گوارا با کیفیتی عالی است .

در کل چشمه دو خواهران از نقاط کم نظیر طبیعی و دیدنی استان به شمار می رود

 

آدرس کوتاه :