جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

پیشرفت ایران در تامین سلامت شهروندان، ره آورد انقلاب اسلامی

پیشرفت ایران در تامین سلامت شهروندان، ره آورد انقلاب اسلامی


احمدی گفت: در چهار دهه اخیر در حوزه بهداشت و درمان شاهد پیشرفت های چشمگیری بودیم به طوری که در حال حاضر بیش از 90 درصد مردم استان مرکزی تحت پوشش بیمه هستند و خدمات درمانی دریافت می کنند.

وی افزود: بیش از 2 هزار پزشک عمومی ، متخصص و فوق تخصص در استان به بیماران خدمات ارائه می دهند و در حال حاضر 5 هزار دانشجو در 3 دانشگاه علوم پزشکی در استان مشغول به تحصیل در 60 رشته پزشکی هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در طرح تحول نظام سلامت 150 مرکز درمانی و مرکز جامع سلامت در سطح استان راه اندازی شده است و اورژانس هوایی استان مرکزی هم از دیگر دستاوردهای این حوزه بعد از انقلاب است.

جمالیان رییس بیمارستان ولیعصر اراک هم گفت: در چهل سال گذشته با کمبود تخت برای پذیرش بیماران مواجه بودیم اما امروز با افزایش تخت در بیمارستانهای استان و بخصوص در بیمارستان جدید ولیعصر در اراک با ظرفیت 480 تخت و بیمارستان امیرالمومنین ،خوشبختانه دیگر مشکلی در پذیرش و روند درمانی بیماران وجود ندارد.

دلاور، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه بهداشت و درمان در حال حاضر 95 درصد داروهای مورد نیاز در کشور توسط متخصصان داخلی تولید می شود که بیشتر این داروها جدید و نوترکیب هستند.

نظری ، رئیس مرکز بهداشت استان گفت: بیش از 400 مراقب سلامت در مراکز جامع سلامت شهری و بیش از 500 نفر بهورز درمراکز روستایی خدمات درمانی به مردم ارائه می دهند که این امر باعث شده امار بهداشت و سلامت افزایش و امار بیماری های واگیردار و مرگ مادران باردار و نوزادان تازه متولد شده کاهش پیدا کند.

در دوران قبل از انقلاب مرگ نوزادان 136 نوزاد در هر یکصد هزار تولد زنده بوده و امروز به 9 مورد در هر یکصد هزار تولد زنده رسیده است و همچنین در قبل از انقلاب مرگ مادران باردار 130 نفر در هر یکصد هزار بوده که امروزه به کمتر از 10 مورد از هر یکصد هزار نفر رسیده است.

آدرس کوتاه :