جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

پرنده «کشیم‌گوشدار» در محدوده تالاب کوکبیه شازند مشاهده شد - نمایش محتوای خبر

 

 

پرنده «کشیم‌گوشدار» در محدوده تالاب کوکبیه شازند مشاهده شد

پرنده «کشیم‌گوشدار» در محدوده تالاب کوکبیه شازند مشاهده شد

پرنده «کشیم‌گوشدار» در محدوده تالاب کوکبیه شازند مشاهده شد

حضرتی گفت: با آغاز فصل مهاجرت پرندگان به تالاب کوکبیه شازند چهار قطعه از پرنده «کشیم‌گوشدار» در محدوده این تالاب مشاهده شد.

وی تصریح کرد: پیش از این حضور این پرنده در تالاب‌های سواحل جنوبی دریای خزر و یک بار نیز در بهمن‌ماه در بندرعباس، تربت جام و دریاچه هامون گزارش شده است که حضور این چهار قطعه در تالاب شازند اولین گزارش از حضور آنها در مرکز کشور بشمار می‌رود.

حضرتی گفت: کشیم گوشدار پرنده‌ای آبزی است از راسته کشیم شکلان و خانواده کشیم‌ها که طول بدن آن 30 تا 38 سانتی‌متر و فاصله دو سر بالش 60 تا 65 سانتی‌متر است.

حضرتی ادامه داد: این پرنده مانند سایر کشیم‌ها به سختی از روی آب به پرواز درآمده و قبل از پرواز مسافتی را روی سطح آب می‌دود.

وی با اشاره به اینکه این پرنده پروازی سریع و مستقیم داشته و شناگر خوبی است، خاطرنشان کرد: کشیم گوشدار برای تغذیه در آب‌های کم عمق غواصی می‌کند و در حدود 10 تا 30 ثانیه در زیر آب به دنبال طعمه می‌گردد، از حشرات و لارو آنها و دوزیستان و ماهی‌های کوچک تغذیه کرده و در آسیا، اروپا و آمریکای شمالی پراکنش دارد.

این مسؤول طول عمر این پرنده را هفت سال عنوان کرد و افزود: به دلیل فعالیت‌های انسانی با تخریب زیستگاه‌های زادآوری و زمستان‌گذرانی روبه‌رو بوده و به همین دلیل جمعیت جهانی آن با 239 هزار تا 583 هزار قطعه به سرعت در حال کاهش است.

این مسؤول گفت: حضور چنین گونه‌هایی از پرندگان اهمیت حفاظت از تالاب کوکبیه را به عنوان یک استراحتگاه موقت برای پرندگان صد چند برابر می‌کند.