سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

پاسداری انقلاب درکلام رهبر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

پاسداری انقلاب درکلام رهبر

Loading the player...

دانلود

پاسداری انقلاب به روایت مقام معظم رهبری

پاسدارى، يك فرهنگ است؛ يك فرهنگ عزت و افتخار است. پاسدارى از دين و انقلاب -كه امروز اين معنا در سپاه پاسداران انقلاب اسلامى مجسم است- صرفاً يك حركت نظامى نيست. پاسدارى، يك فرهنگ است؛ جنبه عقيدتى و سياسى و فداكارى و مجاهدت دارد.

البته جنبه نظامى هم دارد؛ يعنى بازوى نظامى انقلاب بوده است و خواهد بود. همان‌طور كه ديروز انقلاب به اين پاسدارى نياز داشت، امروز هم نياز دارد، فردا هم نياز خواهد داشت؛ هميشه نياز دارد.

پاسداری از انقلاب، مخصوص سپاه پاسداران که نیست؛ همه موظّفند -هر انسانی، هر موجود مؤمنی موظّف است

بنابراین یکی از ابعاد کلمه پاسداری، کمربسته انقلاب بودن و هشیاری و بیداری دائمی است؛ همانی که در نامه امیرالمؤمنین هست: «وَ اِنَ اَخَا الحَربِ لَاَرِق» (= برادرِ جنگ، بیدار است.) لازم نیست این جنگ، جنگ موجود و حاضری باشد؛ نه، آن کسی که خود را برای جنگ آماده کرده، باید بیدار باشد. پس یک بُعد از معنای کلمه پاسداری، بیداری و کمربستگی دائمی است.

پاسدار، سپاه پاسداران. شما پاسدارید. پاسداری از انقلاب در واقع نماد اراده انقلابی کشور است؛ اراده انقلابی، حضور انقلابی، هویت انقلابی.

پاسداری از انقلاب در واقع نماد اراده انقلابی کشور است؛ اراده انقلابی، حضور انقلابی، هویت انقلابی. وقتی شما می‌گویید که وظیفه این سازمان پاسداری از انقلاب است، معنایش این است که اراده انقلاب همچنان مستحکم است و انقلاب حضور قاطع در عرصه و صحنه دارد. خب این خیلی معنای مهمی است. انقلاب را نباید محدود کرد به حوادث انقلابیِ مثلاً آغاز انقلاب و شروع انقلاب و روزهای پیروزی انقلاب. آن‌ها یک بخشی از انقلاب است. شاید اگر چنانچه کسی معنای انقلاب را درست ملاحظه کند، حرکت انقلابی و نهضت انقلابی یک بخش کوچکی از مجموعه انقلاب است. انقلاب یعنی یک دگرگونی همه‌جانبه در یک مجموعه بشری یا در یک ملت یا فراتر از یک ملت، در یک نسل، در یک تمدن. معنای انقلاب این است. آنچه در کشور ما اتفاق افتاد، به معنای واقعی کلمه، یک انقلاب بود و هست و این ادامه دارد.

وقتی شما می‌گویید ما پاسدار انقلاب‌ایم، معنایش این است که انقلاب زنده است، انقلاب حاضر است، انقلاب موجود است. اگر انقلاب آن‌چنان که بعضی ادعا می‌کنند یا بعضی آرزو می‌کنند مرده بود، پاسدار لازم نداشت. مرده که پاسدار نمی‌خواهد! پس انقلاب حضور دارد. پس معنای پاسداری انقلاب، متضمن معنای حضور انقلاب است؛ یعنی شما می‌خواهید بگویید انقلاب هست.

Protection of the Revolution