رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

وحشت شبانه کودکان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

وحشت شبانه کودکان

مدت پادکست : 2:41

وحشت شبانه در کودکان به علت محیط ناآرام خانواده ایجاد می‌شود. کودکان حساس و باهوش بیشتر دچار کابوس و خواب‌های ترسناک می‌شوند.

اختلال در خواب کودک ممکن است به صورت کابوس تظاهر کند در این حالت کودک به علت دیدن خواب‌های ترسناک از خواب بیدار شده و معمولا قسمتی از خواب را که باعث هراس او شده به خاطر می‌آورد.

خواب هاي بد يا كابوس هاي شبانه روياهاي ترسناك و وحشت آوري هستند كه گاهآ ما بزرگترها نيز با آن مواجه مي شويم و سراسيمه از خواب مي پريم و حتي بعضآ اين روياها چنان در اعماق وجود ما رخنه مي دواند كه آنروز را با دلهره و نگراني بسر مي بريم و منتظر پيشامد بدي براي خودمان يا اطرافيانمان هستيم اما اين مسئله در مورد كودكان بيشتر شايع مي باشد ومعمولآ در سنين ۳ تا ۶ سال نقطه اوج اين خوابهاست در اين سن چون كودك از رشد كامل عقلي و ذهني برخوردار نيست و علت بسياري از مسائل را درك نمي كند بعلاوه قدرت تخيل و خيال پردازي او نيز زياد است بيشتر شاهد خواب هاي آشفته و بد هستند معمولآ ۲۰ درصد كودكان حداقل  يك بار در هر هفته دچار كابوس شبانه هستند بنابراين جاي نگراني وجود ندارد اما برخي خواب هاي ترسناك كه براي كودك تكرار مي شود بيشتر والدين ها را ناراحت و نگران مي سازد كه ريشه  آن را بايد در تعارضات روحي و رواني حل نشده در كودك جستجو نمود كه با بر طرف نمودن علت آن نگراني در اين خصوص نيز از بين خواهد رفت.

معمولآ در خواب هاي بد و ترس آور، كودك دچار وحشت شده و با فرياد و گريه و زاري از خواب بيدار مي شود و ممكن است سريعآ خود را به اطاق والدين رسانده و از آنها كمك و ياري بخواهد و يا ممكن است كودك بيدار نشود ولي در خواب گريه و زاري كرده ودچار هزيان گويي شود. به هر حال در بروز كابوسهاي شبانه براي كودكان عوامل ذيل دخالت دارند
‌در برخی موارد مشاهده برنامه‌های ترسناک تلویزیون موجب این کابوس‌ها می‌شود، این اختلال در سنین 4 تا 6 سالگی شایع‌تر است.

کودکان حساس و باهوش بیشتر دچار کابوس و خواب‌های ترسناک می‌شوند، این موضوع بیانگر این است که تا چه اندازه عوامل نامساعد محیطی می تواند این کودکان را تحت تاثیر قرار دهد.

وحشت شبانه منحصر به زمان طفولیت بوده و در هنگام بلوغ از بین می رود، در این حالت کودک به طور ناگهانی از خواب عمیق به بیداری نسبی می رسد.

در اغلب موارد کودک در رختخواب خود می نشیند و ممکن است فریاد کشیده و تقاضای کمک کند. کودک مبتلا، عرق کرده و به اطرافیان و اشیاء پیرامون خود توجهی ندارد. این وضعیت اغلب بین 5 تا 10 دقیقه طول می کشد و بعد از پایان آن کودک مجددا به خواب رفته و صبح روز بعد چیزی به خاطر نمی آورد.

وحشت شبانه در زمینه واکنش‌های هیجانی ناخودآگاه به محیط ناآرام خانواده ایجاد شده و اغلب در کودکان فعال، باهوش و مضطرب دیده می‌شود.

کلید واژه ها: وحشت شبانه کوکان، واکنش های هیجانی به محیط خانواده، خواب های ترسناک (کابوس)، برنامه های ترسناک تلویزیون


Kay words: Nocturnal Fear Children, Nightmare

 

" در نگاه بیشتر ببینید "