سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

هم اندیشی سیمای جمعیت استان - نمایش محتوای خبر

 

 

هم اندیشی سیمای جمعیت استان

هم اندیشی سیمای جمعیت استان

هم اندیشی سیمای جمعیت استان

این هم اندیشی با حضور آیت ا... دری نماینده ولی فقیه در استان و جمعی از مسئولان کشوری و استانی برگزار شد.

در این نشست آیت ا... دری از وضعیت کاهش ازدواج، زاد و ولد، و رشد پیری در استان انتقاد کرد و افزود: میزان ولادت و ازدواج در استان وضعیت مطلوبی ندارد و رتبه سوم کاهش موالید را داریم و در نرخ باروری هم نگران کننده است.

نماینده ولی فقیه در استان از مسئولان اجرایی خواست موانع ازدواج را رفع ، سبک زندگی ایرانی اسلامی را ترویج و در تحکیم خانواده تلاش کنند.

امام جمعه شهر اراک همچنین یادآور شد: موضوع افزایش جمعیت یک استراتژی روشن می خواهد، باید تدبیر حکیمانه داشت و کمر همت را بست تا در جمعیت کشور توازن ایجاد شود.

حسن بیگی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هم در این نشست گفت: شوراهای راهبردی جمعیت در استان تلاش خواهد کرد تا با ایجاد ساز و کارهای مناسب و فراهم نمودن زیرساختها و تدوین شاخص ها به رشد جمعیت و افزایش ازدواج کمک کند.

محزون مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال کشور هم در این هم اندیشی از رصد سیاست های جمعیتی و راهبردها و ساختارها  گفت و افزود: سازمان ثبت احوال کشور هم با توجه به سهم خود در شورای راهبردی جمعیت تلاش خواهد کرد با تدوین شاخص های بومی توسعه انسانی و انجام پژوهش های جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی این موضوع را رصد کند که امیدواریم مسئولان اجرایی هم زمینه را فراهم کنند.

عینی زیناب عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران هم در این نشست گفت: باروری، مرگ و میر و مهاجرت 3 شاخصه مهم در بخش جمعیت است که می تواند در افزایش و یا کاهش جمعیت موثر باشد اما باید بپذیریم بهبود شرایط اقتصادی، اشتغال، مسکن، تسهیلات، تحکیم بنیان خانواده، ازدواج و فرزندآوری کمک می کند و اینها کار دولت است و می بایست مورد حمایت و اجرا قرار گیرد.

خسروی مدیر کل ثبت احوال استان هم در پایان آماری از وضعیت ازدواج، طلاق، فوت و تولد داد و گفت: اگرچه در زمینه ازدواج و تولد در یکی ، دو سال اخیر رشد کمی داشته ایم اما اصلاً رضایت بخش نیست و شرایط مناسبی نداریم و امیدواریم در جلسات مستمر به چالشهای جدی پرداخته و با رفع موانع شاهد جوانی، نشاط و افزایش جمعیت در استان باشیم.