جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

همایش دهیاران بخش مرکزی اراک برگزار شد - نمایش محتوای خبر

 

 

همایش دهیاران بخش مرکزی اراک برگزار شد

همایش دهیاران بخش مرکزی اراک برگزار شد

همایش دهیاران بخش مرکزی اراک برگزار شد

همایش دهیاران بخش مرکزی اراک با حضور جمعی از مسئولان محلی و استانی در دانشگاه فرهنگیان اراک برگزار شد

معاون اموراجتماعی اداره کل بهزیستی استان مرکزی در این همایش گفت: بهزیستی از جمله نهادهای مهمی است که در زمینه کاهش معضلات و آسیب های اجتماعی نقش به سزایی برعهده دارد.

عبدالکریم یادگاری افزود: آسیب های اجتماعی در حال افزایش است و بهزیستی به عنوان سازمان پیشگیرانه و حمایتی با افزایش دایره آگاهی به فرهنگ سازی، جامعه هدف کمک می کند.

وی اظهار کرد: شخصیت کودک قبل از سن ورود به مدرسه شکل می گیرد و در آموزه های دینی به تربیت فرزندان توجه و تاکید شده است.

یادگاری افزود: آموزش های صحیح و به موقع به کودکان، آنان را از آسیب های اجتماعی مصون می دارد.

معاون اموراجتماعی اداره کل بهزیستی استان مرکزی گفت: دامنه خدماتی که بهزیستی به جامعه هدف ارایه می کند، از تولد تا زمان کهنسالی ادامه دارد.

یادگاری افزود: ارائه مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج، حمایت های تربیت کودکان در مهدها، تامین هزینه های تحصیلی و ازدواج زوج های جوان و کمک به سالمندان نیازمند، بخش هایی از خدماتی است که جامعه بهزیستی ارایه می کند.

وی اظهار کرد: سازمان بهزیستی 52 وظیفه قانونی و 150 فعالیت را در راستای توسعه عدالت اجتماعی به مردم معرفی می کند.

یادگاری، جایگاه و نقش روستا مهده ها را یادآور شد و افزود: برداشت اشتباه برخی والدین است که تصور می کنند، مهد کودک ویژه مادران شاغل است تا در غیاب مادران از فرزندان آنان نگهداری کنند.

وی اظهار کرد: حضور کودکان در مهدها باعث رشد جامعه پذیری، مهارت آموزی و فراگرفتن کار جمعی و دیگر مزایا می شود.

یادگاری گفت: اکنون 16هزار مهد کودک در کشور و 100 روستا مهد و مهد کودک در استان مرکزی به خانواده کودکان خدمات ارائه می کند.

وی بیان کرد: در شهرستان اراک 8 روستا مهد، شهر اراک 45 مهد و یک آدینه مهد در مصلی امام خمینی اراک وجود دارد

وی گفت: راه اندازی روستا مهد برای افراد جویای کار فرصت مغتنمی است تا با دریافت تسهیلات بلاعوض در ایجاد اشتغالزایی تاثیرگذار باشند.

رئیس اداره بهزیستی اراک گفت: 10 درصد جمعیت جهان از کم توانی و معلولیت رنج می برند و بیماری های مزمن، دیابت، سقوط از بلندی و بیماری های مادرزادی از دلایل معلولیت شمرده می شود.

حسن طهماسبی افزود: 22 میلیون نفر جمعیت روستایی کشور را شامل می شود که این تعداد جمعیت، ظرفیت خوبی است تا دهیاران بتوانند ازآن بهره مند شوند.

وی اظهار کرد: 450 هزار فرد معلول در روستای کشور زندگی می کنند که به علت کمبود امکانات دولتی نمی توانند از خدمات حمایتی و پشتیبانی بهره مند شوند.

وی توضیح داد: در اجرای طرح سی بی آر با شناسایی افراد معلول روستایی و تشکیل پرونده از خدمات مورد نیاز بهزیستی بهره مند می شوند.

وی گفت: پرداخت تسهیلات، کمک به نوسازی و تعمیر سرویس های بهداشتی، مشاوره تلفنی از جمله خدماتی است که بهزیستی در این طرح به اهالی روستا ارایه می کند.

در این همایش نماینده بیمه ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و رئیس دامپزشکی اراک نکات آموزشی جداگانه ای را برای دهیاران مطرح کردند.

استان مرکزی با مساحتی معادل ۲۹هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع حدود یک و ۸۲ درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده و بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای ۱۲ شهرستان، ۲۳ بخش، ۳۲ شهر، ۶۶ دهستان، یک هزار و ۳۹۴ آبادی دارای سکنه است.