رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

هزاوه میزبان منزل امیرکبیر و جاذبه های مذهبی و طبیعی - نمایش محتوای نوروز

 

 

هزاوه میزبان منزل امیرکبیر و جاذبه های مذهبی و طبیعی

هزاوه میزبان منزل امیرکبیر و جاذبه های مذهبی و طبیعی

هزاوه میزبان منزل امیرکبیر و جاذبه های مذهبی و طبیعی

روستای تاریخی هزاوه با 30 هکتاروسعت در 20 کیلومتری شمال غربی اراک واقع شده و علاوه بر جاذبه های طبیعی و مذهبی، میزبان منزل تاریخی امیرکبیر سردار سازندگی ایران است.

روستای هزاوه اراک از شمال شرقی به تپه هزارش، از جنوب به دره مون و دره گهور محدود می شود و با چشمه سارهای متعدد، اقلیم سرسبز و حاصلخیز و باغات انگور و میوه یکی از روستاهای دیدنی و پرجاذبه است.

قدمت روستای هزاوه اراک به دوران های اشکانی و ایلخانی بر می گردد و مردم این روستا به زبان فارسی سخن می گویند و مذهب آنان شیعه جعفری است.
پرورش انگور و تولید محصولات غذایی حاصل از آن یکی از محورهای اصلی اقتصاد این روستا را تشکیل می دهد و وجود سرو کهنسال در بافت این روستا جاذبه ای زیبا در کنار سایر دیدنی های این روستای باطراوت است.
بافت مسکونی روستا از پیچیدگی جالبی برخوردار است، بیشتر خانه­‌های این روستا سنگی و گلی و به صورت پلکانی بر دامنه شیب کوه­‌ها قرار گرفته­‌ است.
امامزاده سلطان احمد، جد رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در این روستا واقع شده است که بنای این آرامگاه مربوط به سده هشت و 9 هجری قمری است و بیانگر پیشینه تاریخی هزاوه است.
این آرامگاه بر روی بلندترین ناحیه روستای هزاوه بنا شده و محل معنوی بسیار زیبایی برای زیارت گردشگران نوروزی است.
اهالی روستا به ویژه سادات ارادت خاصی نسبت به این امامزاده دارند و در غروب آخرین روز ماه ذی الحجه که مقارن با شب اول محرم است، جمعی از سادات علم گردان، علم ماه محرم را که یک قطعه چوب به ارتفاع 6 متر و یک سرپنجه با نماد انسان است را تهیه می کنند.
سرپنجه های این علم به 2 شکل نقره ای و طلایی است که در روز عاشورا سرپنجه نقراه ای برداشته می شود و سرپنجه طلایی نصب می شود و به هنگام نماز ظهر عاشورا این سرپنجه از علم جدا می شود.
سادات هزاوه بعدازظهر غروب، سه بار علم را دور امامزاده بانوحه های عاشورایی به گردش در می آورند و سپس مسافت 600 متری را تا محلی که به نام تپه حاج مبارک طی می کنند و علم روی تپه برده می شود.
خانه پدری امیرکبیر یکی دیگر از جاذبه­‌های مهم گردشگری روستای هزاوه است و بنای این خانه در 2 طبقه با 625 مترمربع وسعت و 815 مترمربع زیربنا ایجاد شده است.
این بنای زیبا دارای سقف­‌های هلالی با تیرهای چوبی و دیوارهای ضخیم خشتی و گلی است.
مسجد شبستان دار، حمام قدیمی و تپه های تاریخی از دیگر آثار موجود در روستای هزاوه اراک است.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اراک گفت: روستای هزاوه این شهرستان یکی از روستاهای هدف گردشگری استان مرکزی است که برای آن طرح ضربتی بهبود زیرساخت ها و امکانات اجرا شده است.
مصطفی فراهانی افزود: در راستای این طرح تمام اماکن تاریخی این روستا در سال جاری شناسایی و اعتبارات و زیرساخت های مورد نیاز، اقامتگاه های بومگردی آن مطالعه و صدور مجوزهای لازم تهیه شده است.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اراک ادامه داد: مرکز اقامتی بوم گردی روستای هزاوه اراک تا پایان فروردین ماه 97 افتتاح خواهد شد و این مهم نقش موثری در افزایش جذب گردشگران در این منطقه دارد.
فراهانی بیان کرد: سه پرونده دیگر اقامتگاه بومگردی در روستای هزاوه در حال تکمیل و احذ مجوز است.
وی گفت: هر سال در روستای هزاوه اراک جشنواره انگور برگزار می شود و گردش مالی این جشنواره در سال جاری تنها از طریق دستگاه های کارت خوان 20 میلیارد ریال بوده است.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اراک اضافه کرد: خانه امیرکبیر یکی از بناهای زیبا در روستای هزاوه اراک است که تاکنون برای مرمت آن هفت میلیارد و 500میلیون ریال اعتبار هزینه شده و مراحل نهایی را به سر می برد.
وی توضیح داد: در سال جاری یک میلیارد ریال برای تهیه طرح بافت تاریخی این روستا هزینه شده است.
فراهانی بیان کرد: ثبت ملی شیره هزاوه در فهرست آثار معنوی کشور یکی از برنامه های مهم در این روستا است که با جدیت دنبال می شود.
وی اظهار کرد: در راستای حل مشکل آب آشامیدنی روستای هزاوه اراکنیز یک حلقه چاه جدید ایجاد شده است.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اراک افزود: طرح توانمند سازی جوامع روستایی و طرح ضربتی اشتغال از دیگر برنامه هایی است که در روستای هزاوه با جدیت دنبال می شود و در این راستا این طرح ها تهیه و از سال 97 اجرایی خواهد شد.
فرماندار اراک هم گفت: هزاوه از روستاهای مهم هدف گردشگری در استان مرکزی است که در راستای توسعه این روستا اقدام های خوبی از سوی دستگاه های خدمات رسان ایجاد شده است.
حسین بختیاری افزود: بازسازی جاده های دسترسی به روستا و امامزاده سلطان احمد، ایجاد پارکینگ در منطقه و بازسازی خانه امیرکبیر بخشی از اقدام های صورت گرفته است.
فرماندار اراک ادامه داد: صنعت توریسم رو به رشد ترین صنعت جهان است و در تمام کشورها به عنوان ابزار حیاتی برای رشد و توسعه فعالیت های اقتصادی مناطق مختلف مورد توجه است.
بختیاری تاکید کرد: توجه به صنعت توریسم راهی برای افزایش سطح درآمد ناخالص ملی است.
وی گفت: روزانه 200 تا 300 گردشگر از روستای هزاوه اراک بازدید می کند که با توسعه مسائل گردشگری در این روستا جمعیت گردشگران این منطقه رو به افزایش است.