محتوای هفته وحدت

نگاهی به آداب ورسوم اهل تسنن و تشیع در هفته وحدت

نگاهی به آداب ورسوم اهل تسنن و تشیع در هفته وحدت


 

نگاهی به آداب ورسوم اهل تسنن و تشیع منظقه گنبد کاووس در هفته وحدت

هفته وحدت یادگار بنیانگذار کبیرانقلاب اسلامی بوده و از 12 ربیع الاول سالروز میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) به روایت اهل سنت تا 17 ربیع الاول سالروز میلاد خاتم پیامبران حضرت محمد (ص) است.

با نزديك شدن به ۱۲ربيع‌الاول سالروز ولادت با سعادت آخرين سفير الهي، حضرت محمد(ص) به روايت اهل سنت و همچنين آغاز هفته وحدت، مردم شيعه و سني منطقه گنبدكاووس درحال آماده‌شدن براي برپايي آيين‌هاي خاص اين هفته هستند.

آداب و رسوم هريك از اين دو مذهب بزرگ مسلمان به ويژه اهل سنت و همچنين آيين‌هاي مشترك آنان جذابيت‌هاي معنوي خاصي به آيين‌هاي گراميداشت هفته وحدت در منطقه گنبدكاووس داده است.

آداب و رسوم اهل سنت منطقه گنبدكاووس كه اكثر آنان را تركمن‌ها تشكيل مي دهند، بسيار زيبا و خاص اين قوم اصيل و با فرهنگ پويا است.

"مولودي خواني، برپايي آيين‌هاي ازدواج، برگزاري جشن و آيين‌هاي فرهنگي و مذهبي، برگزاري جشن ريش سفيدي (آق آش) كه همان رسيدن به سن ۶۳سالگي (سن پيامبر اكرم (ص) و ديگر برنامه‌هاي فرهنگي و هنري" از مهمترين آداب و رسوم تركمن‌ها در هفته وحدت است.

اما مولودي خواني كه از شاخص‌ترين آداب و رسوم تركمن‌ها درهفته وحدت به ويژه سالروز ميلاد پيامبر اكرم (ص) است حال و هواي معنوي خاصي دارد و اكثر تركمن‌ها با حضور در مساجد و مصلي‌ها و بعضا به صورت گروهي در خانه‌هايشان به مولودي خواني مي‌پردازند.

اين آيين عارفانه در نزد اهل سنت قدمتي طولاني دارند و تركمن‌ها علاوه بر قرائت آن در ميلاد رسول گرامي اسلام، در ديگر آيين‌هاي مذهبي خود مثلا در زمان فوت يك فرد و روزهاي سوم، هفتم، چهلم و سالگرد فوت آن فرد و يا در ايام ماه محرم و صفر و همچنين درآيين‌هاي شادي مثل آيين ازدواج نيز اين ذكر معنوي را مي‌خوانند.

به‌اعتقاد اهل سنت و برخي تفاسير بزرگان آنان، برپايي مولودي خواني علاوه بر گراميداشت ميلاد پيامبر(ص)، انسان را از تمام بلايا مصون نگه مي‌دارد.

"تجمع مسلمين، موعظه و ارشاد و مدح پيامبر(ص)" از جمله فوائد مولودي خواني دراعتقادات اهل سنت است.

آيين مولودي خواني در نزد اهل سنت منطقه گنبدكاووس به ويژه تركمن‌هاي شهر گنبدكاووس جايگاه ويژه‌اي دارد به گونه‌اي كه هم اكنون دراين شهر دهها گروه مولودي خواني اعم از گروه‌هاي "جوانان، روحانيون، مردم، زنان و دختران" مشغول فعاليت هستند.

علاوه بر گروه‌هاي مردمي پايگاه‌هاي نيروي مقاومت بسيج اين شهرستان متشكل از نيروهاي بسيجي اهل سنت و تشيع نيز درايام گراميداشت هفته وحدت به ويژه روز ولادت پيامبر اكرم(ص) به مولودي خواني مي‌پردازند.

برپايي گسترده آيين‌هاي ازدواج درماه ربيع‌الاول به ويژه در هفته وحدت و بالاخص در سالروز ولادت نبي مكرم اسلام (ص) از ديگر آيين‌هاي تركمن‌ها و شيعيان در اين هفته فرخنده است.

به‌گفته يكي ازبرادران اهل سنت گنبدكاووس درروز ولادت پيامبراكرم (ص) و فقط در اين شهر حدود يكصد آيين ازدواج برگزار مي‌شود و دليل آن نيز مباركي و فرخندگي اين ميلاد بزرگ و عمل به سنت پيامبر اكرم در خصوص ازدواج است.

از نكات قابل توجه دربرخي از آيين‌هاي ازدواج تركمن‌ها كه در هفته وحدت و يا در روز ميلاد پيامبراسلام (ص) برپا مي‌شود اين است كه برخي از زوج‌هاي جوان تمام يا بخشي از برنامه‌هاي موسيقي سنتي ويژه آيين ازدواج خود را حذف و به جاي آن اقدام به برپايي آيين‌هاي "مولودي خواني، برگزاري مسابقات مذهبي و فرهنگي و سخنراني توسط يك روحاني" مي‌نمايند.

برپايي مسابقات مذهبي و فرهنگي درآيين ازدواج برخي از تركمن ها، اكثرا به گروه سني خردسالان و نوجوانان اختصاص دارد كه از شركت‌كنندگان بيشتر سوالات مذهبي و قرآني پرسيده مي‌شود مثلا قرائت يك يا چند سوره كوتاه قرآن با ذكر ترجمه فارسي يا تركمني آن كه در صورت پاسخ صحيح، صاحب مراسم و يا حاضرين در مراسم، هدايايي به آنان مي‌دهند.

جشن ريش سفيدي يا "آق آش" ازديگر آيين‌هاي تركمن‌ها در هفته وحدت است دراين جشن افرادي كه در ماه ربيع الاول به سن ۶۳سالگي مي‌رسند و يا چند ماه قبل آن به اين سن رسيده‌اند با دعوت از آشنايان و اقوام جشن گرفته و صدقه يا نذري (درقالب غذا و يا ميوه و شيريني) مي‌دهند.

اما شيعيان نيز جشن‌هاي هفته وحدت به ويژه جشن سالروز ولادت پيامبر اسلام (ص) را باشكوه خاص و آيين‌هاي ويژه اين ايام برگزار مي‌كنند.

برپايي جنگ‌هاي شادي و آيين‌هاي مذهبي و فرهنگي در مساجد و نقاط مختلف شهر، آذين بندي و چراغي نمودن خيابان ها، ميادين، مساجد، حسينيه‌ها و پخش نقل و شيريني، برپايي آيين‌هاي ازدواج و ديگر برنامه‌هاي فرهنگي و هنري از جمله آيين‌هاي اهل تشيع در هفته وحدت شهر گنبدكاووس است.

اما از نكات مهم در برنامه‌هاي هفته وحدت در اين منطقه برپايي آيين‌هاي مشترك اهل سنت و اهل تشيع است كه از جمله آن مي‌توان به "برپايي جنگ‌هاي شادي، برگزاري مسابقات فرهنگي و هنري و حضور اقشار مختلف مردم و مسوولان درمساجد و شركت در آيين‌هاي مولودي خواني است كه نشان ازعمق وحدت و يكدلي بين مردمان شيعه و سني شهرستان تاريخي و مذهبي گنبدكاووس است.

از نكات جالب توجه آيين‌هاي گراميداشت ويژه هفته وحدت درمنطقه گنبدكاووس ، مشاركت و حضور برادران شيعه به هنگام اجراي آيين‌هاي ويژه جشن ميلاد در مساجد برادران اهل سنت و يا برعكس مي‌باشد.

اين آيين‌ها در ديگر شهرستانهاي شرق استان گلستان كه شيعه و سني در كنار هم زندگي مي‌كنند نيز برگزار مي‌شود.