سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

نفس کسبه سنتی اراک در زرق و برق فروشگاه های زنجیره ای به شماره افتاده است - نمایش محتوای خبر

 

 

نفس کسبه سنتی اراک در زرق و برق فروشگاه های زنجیره ای به شماره افتاده است

نفس کسبه سنتی اراک در زرق و برق فروشگاه های زنجیره ای به شماره افتاده است

نفس کسبه سنتی اراک در زرق و برق فروشگاه های زنجیره ای به شماره افتاده است

ایجاد فروشگاه های زنجیره ای و روش های نوین داد و ستد با خدمات متنوع، ویژگی موج جدید زندگی شهرنشینی است که با مزایای مختلف رضایتمندی طیف بزرگی از شهروندان را فراهم کرده اما این مسئله برای کسبه سنتی معضلاتی ایجاد کرده که پرداختن به آن ضروریست

سابقه ایجاد فروشگاه های زنجیره ای در ایران به سال 1328 و تاسیس تعاونی مصرف سپه برمی گردد، ودر سال های گذشته به دلیل مشکلات فراوان در بخش توزیع کالا دولت بر آن شد تا با تاسیس فروشگاه های زنجیره ای وضعیت توزیع را در کشور بهبود بخشد.

وضعیت نابسامان اقتصادی و ساختار نامناسب نظام توزیع سنتی دو عامل اصلی در بخش توزیع کالا در کشور بود که این مهم زمینه بازگشایی فروشگاه های زنجیره ای را در کشور فراهم کرد.

اگر چه وجود فروشگاه های زنجیره ای یکی از ارکان توسعه یافتگی است و نقش تاثیرگذاری در برقراری ثبات قیمت ها در بازار دارد اما، فعالیت این فروشگاه ها بسیاری از خرده فروشان محلی را تحت الاشعاع قرار داده و به نوعی رونق کار فروشگاه های زنجیره ای کسادی فعالیت خرده فروشان محله ای را به دنبال داشته است.

برخی از خرده فروشان در محله های مختلف شهرستان اراک می گویند: اگر چه ممکن است اجناس و مواد غذایی در فروشگاه های زنجیره ای کمی ارزان تر و با شکل آراسته تری به دست مردم برسد اما فعالیت این فروشگاه ها کسبه خرده را به حاشیه برده اند و به نوعی به مسئله بیکاری و نچرخیدن معیشت خانوار شاغلان این صنف را دامن زده است.

یکی از خرده فروشندگان مواد غذایی شهرک شهید مصطفی خمینی اراک در گفت و گو با ایرنا گفت: در مغازه خود حدود 200 میلیون ریال سرمایه گذاری کرده ام که به همراه فرزندم از محل آن ارتزاق کنیم اما، با باز شدن دو فروشگاه زنجیره ای در محدود کسب به یکباره میزان فروش تنزل کرد و اینک در مسیر ورشکستگی حرکت می کنم.

محسن محمدی ادامه داد: دو فروشگاه زنجیره ای در این محله ، هر نوع کالایی را با زرق و برق و تبلیغات وسیع به فروش می رسانند و بسیاری از ساکنان این منطقه مایحتاجشان را از این فروشگاه ها می خرند و مغازه من بدون مشتری مانده است.

وی اظهار کرد: متقاضیان راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای باید در انتخاب محل فعالیت خود دقت لازم را داشته باشند و در اماکنی که ارائه خدمات صنفی به سهولت انجام می شود، اقدام به راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای نکنند.
این خرده فروش مواد غذایی شهرستان اراک اظهار کرد: سود حاصل از فروش به صورت طبیعی بسیار کم است و کفاف مخارج اجاره مکان و هزینه های جانبی را نمی دهد و شرایط فعلی دررونق فروشگاه های زنجیره ای به مشکلات این صنف به شدت دامن زده است.

وی عنوان کرد: یک فروشنده سنتی در محله متوسط اراک باید حداقل ماهیانه یکصد میلیون ریال فروش داشته باشد تا بتواند حدود 15 میلیون ریال را به عنوان سود حاصل فعالیت خود برداشت کند و وجود فروشگاه های زنجیره ای در مکان هایی که خردو فروشان فعالیت می کنند فروش ماهانه کسبه را پایئن می آورد.

یکی مرغ فروش در بلوار دانشگاه اراک نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: هر فروشگاهی که فروش مناسب داشته باشد طبیعی است که برای حفظ مشتریان، کالاهای خود را با قیمت مناسب تری به مشتریان می رساند و این مهم خرده فروشان را محله ای را نابود کرده است.

حسین احمدی اظهار کرد: فروشگاه های زنجیره ای به دلیل سرمایه گذاری نامحدود، ضریب تخفیف بیشتری برای کالاهای خود لحاظ می کنند و هر از گاهی نیز با تبلیغات گستره و جوایز متعدد اقدام به برپایی حراج برای مشتریان می کنند.

وی ادامه داد: طبیعی است که خرده فروشان محلی نمی توانند در شرایط سخت اقتصاد کنونی و رکود تورمی ریخت و پاش داشته باشند و از طرفی هم توان رقابت با فروشگاه های زنجیره ای را ندارند، از این رو مسئولان باید نسبت به ارائه مجوزهای لازم به متقاضیان راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای تجدید نظر کنند.

یکی از فروشندگان پوشاک در فاطمیه اراک نیز به خبرنگار ایرنا گفت: فروشگاه های زنجیره ای از یک سو و برگزاری نمایشگاه های فصلی از سوی دیگر توان و رمق کاسب کارهای محلی را گرفته اند و ادامه این روند بیکاری شاغلان این صنف را در پی دارد.

فاطمه زارعی اظهار کرد: یک فروشگاه زنجیره ای در بخش های مختلف فروش مواد غذایی، گوشت، مرغ، ماهی و مواد پروتئینی، پوشاک، لوازم خانگی، لبنیات، لوازم آرایشی، کیف و کفش فعالیت می کنند در صورتی که اگر مسئولان از همه این اصناف به شکل مجزا حمایت کنند، انقلاب عظیمی در اشتغالزایی و رفع معضل بیکاری صورت می پذیرد.
وی ادامه داد: فروشگاه های زنجیره ای با برخورداری از سرمایه های کلان، قادر به حذف واسطه ها در تهیه کالاها هستند و می توانند به صورت مستقیم از کارخانه های تولیدی، اجناس را تهیه کنند اما خرده فروشان از این امکان برخوردار نیستند.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان مرکزی نیز گفت: فروشگاه های زنجیره ای ناخواسته بر روند فعالیت کاسب کاران محله ای تاثیر گذاشته اند و نیاز است تصمیم سازان عرصه اقتصادی به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

جمشید زند افزود: باید با حمایت از اصناف و کاسب کاران خرد زمینه رقابت با فروشگاه های بزرگ برای آن ها فراهم شود و از سوی دیگر قدرت نظارتی هم بر روی فعالیت این فروشگاه ها بسیار پائین است.

وی افزود: امروزه به دلیل نبودن اشتغال مولد در استان مرکزی، جوانان این استان برای رفع بیکاری و ارتزاق خانواده اغلب تمایل به فعالیت های صنفی دارند و وجود فروشگاه های زنجیره ای باعث ورشکستگی و در نهایت بیکاری جوانان می شود.

وی ادامه داد: بسیاری از کالاهایی که در فروشگاه های زنجیره ای به فروش می رسد با قیمت گذاری غلط و غیر قانونی است و به عبارتی این واحدها اقدام به ارزان فروشی صوری و بازارگرمی در چلب مستری می کنند و این مهم نیز باعث استقبال مردم از این فروشگاه ها می شود.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان مرکزی بیان کرد: مجوزهای فعالیت فروشگاه های زنجیره ای نیز به صورت متمرکزو کشوری صادر می شود و در استان ها امکان نظارت بر فعالیت آن ها وجود ندارد.

فروشگاه زنجیره ای رفاه، شهروند، شهر و کورش در نقاط مختلف شهری شهرستان اراک فعالیت می کنند.

خبرگزاری ایرنا- منطقه مرکزی