رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۸

نشست صمیمی مسئولین و اساتید دانشگاه‌های شهرستان محلات - نمایش محتوای خبر

 

 

نشست صمیمی مسئولین و اساتید دانشگاه‌های شهرستان محلات

نشست صمیمی مسئولین و اساتید دانشگاه‌های شهرستان محلات

نشست صمیمی مسئولین و اساتید دانشگاه‌های شهرستان محلات

نشست صمیمی مسئولین و اساتید دانشگاه‌های شهرستان محلات با نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی

جمعی از روسا، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های شهرستان محلات با حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورا اسلامی دیدار و مشکلات دانشجویی و دانشگاه‌ها را بررسی کردند.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی، دبیر اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و نماینده محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در این دیدار گفت: اقتصاد موفق، اقتصاد دانش بنیان است و اقتصاد مقاومتی زمانی به منصه ظهور می رسد که به دانش گره بخورد.

 

وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه کشور، چهار درصد تولید ناخالص ملی به بخش پژوهش اختصاص یافته ولی عملکرد پژوهش در تولید ناخالص ملی کشور، کمتر از نیم درصد است و دانشگاه ها باید به سوی فروش فناوری پیش روند تا هم برای خود درآمد کسب کنند و هم برای کشور درآمدزایی داشته باشند.

این نماینده مجلس یکی از مشکلات آموزش عالی در کشور را نبود طرح آمایش دانست و افزود: این مشکل موجب شده تا دانشجویان در رشته های دانشگاهی مورد نیاز کشور به درستی توزیع نشوند.

وی خاطر نشان کرد: اگر طرح آمایش توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور تهیه شود بسیاری از مشکلات کشور و بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی رفع می شود.

سید احمد سجادی، فرماندار محلات در این جلسه گفت: در حال حاضر میانگین نرخ زاد و ولد در کشور به ۱.۱ درصد رسیده و با توجه به کاهش نرخ موالید و افزایش میانگین سنی جمعیت، وضعیت آینده دانشگاه ها مبهم است.

 

وی ادامه داد: کشور ایران با ۲۸۰۰واحد دانشگاهی رتبه سوم را در دنیا در اختیار دارد و این مساله نشان می دهد از نظر کمیتی کار خوبی در این رابطه انجام شده است.

سجادی افزود: گسترش واحدهای دانشگاهی در کشور، سطح علمی کشور را ارتقا داده ولی برای قشر عظیمی از فارغ التحصیلان در زمینه تخصص آن ها ظرفیت کار وجود ندارد که این مشکل باید رفع شود.

وی ادامه داد: باید ارتباط دانشگاه با بخش اجرایی برقرار شود تا کارها به صورت علمی اجرا شوند و با آزمون و خطا در این بخش مواجه نشویم.

در ابتدای این جلسه روسای دانشگاه‌های پیام نور، سراسری و آزاد اسلامی واحد محلات برخی مشکلات دانشگاه‌ها و راهکارهای حل مشکلات را بیان کردند.

شهرستان محلات با بیش از 55 هزار نفر جمعیت دارای 5 واحد دانشگاهی در سطح شهرستان میباشد