رونق تولید ملی | جمعه، ۳ خرداد ۱۳۹۸

نشست با اصحاب رسانه و تبیین دستاوردهای سفر ، حسن ختام سفر دو روزه رئیس جمهور به استان بود - نمایش محتوای خبر

 

 

نشست با اصحاب رسانه و تبیین دستاوردهای سفر ، حسن ختام سفر دو روزه رئیس جمهور به استان بود

شناسه : 305366888

نشست با اصحاب رسانه و تبیین دستاوردهای سفر ، حسن ختام سفر دو روزه رئیس جمهور به استان بود

نشست با اصحاب رسانه و تبیین دستاوردهای سفر ، حسن ختام سفر دو روزه رئیس جمهور به استان بود

دکتر روحانی در این نشست، ضمن تشریح مصوبات هیات دولت ، برای سرعت بخشی به پیشرفت استان ، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد

رئیس جمهور مداخله کشورها برای مقابله با تروریسم بدون هماهنگی با کشور میزبان را خطرناک عنوان کرد.

حجت السلام و المسلمین حسن روحانی در نشست خبری سفر دو روزه خود به استان مرکزی درخمین و در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود : باید مسئله تمامیت ارضی و مزرهای جغرافیایی کشورها محترم بشماریم .

رئیس جمهور نجات انسان های گرفتار ا نیز مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد : نیازهای دارویی و غذایی آسیب دیدگان باید برطرف شود.

وی با بیان اینکه باید با تروریسم که یک خطر بزرگ در منطقه است باید به طور جدی مبازره کرد گفت : ایران در حد توان به عراق و سوریه کمک می کند و برنامه ریزی کنونی کمک به آزادی شهر موصل است تا از حیث تروریست ها پاکسازی شود.

روحانی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در خصوص وضعیت تخت های بیمارستان و مراکز بهداشتی استان گفت : در این سفر صدو بیست و یک میلیارد تومان به بخش بهداشت و درمان استان اختصاص یافته است .

وی کمبود تخت بیمارستانی را مشکل کشوری دانست و گفت : موافقت برای راه اندازی ده هزار تخت در کشور صورت گرفته و به دنبال سرمایه گذار هستیم.

رئیس جمهور در ادامه الزام حضور در بازار و صادرات را تولید کالای رقابتی و با کیفیت دانست .

وی افزود : اکنون فناوری بنگاههای اقتصادی عقب تر از فناوری روز است و باید در این مسیر گام برداریم .

رئیس جمهور ، توسعه صادرات را از اولویت های کشور دانست و گفت : برنامه ریزی امسال پرداخت تسهیلات رونق تولید ، به شانزده هزار واحد تولید ی کوچک و متوسط است که تاکنون هزار میلیارد تومان به دوازده هزار و پانصد واحد پرداخت شده است .

وی تصریح کرد : به استانداران تاکید شده بنگاههای تولید و به خصوص واحدهایی که نیاز بازار است مورد توجه باشد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اکنون کشورهای زیادی خواستار ارتباط کاری با ایران هستند گفت : در سالهای اخیر تفاهم نامه و قرا دادهایی منعقد و اجرا شده است با این حال استانهایی چون استان مرکزی ظرفیت های زیادی در این زمینه دارند.

وی گفت : امسال قطعا سال رونق اقتصادی و خروج از رکود ، و رشد پنج درصد اقتصاد خواهد بود که البته امید می رود رشد از پنج درصد فراتر رود .

رئیس جمهور در ادامه با تقدیر از استقبال مردم استان مرکزی ، این استان را استانی با ظرفیت بالای تولیدی دانست و گفت : استان دارای جاذبه های زیادی برای توسعه گردشگری نیز هست که باید مورد توجه باشد.

وی گفت : نهصدو پانزده میلیارد تومان برای اجرای چهارصد و هجده طرح برای توسعه و عمران استان در طول دو سال در این سفر مصوب شد .

وی توجه به تالاب میقان اراک را برای کاهش آلودگی هوا مورد تاکید قرار داد و گفت : اعتباراتی برای ایجاد فضای سبز و انتقال آب به این در نظر گرفته شده است.

دکتر روحانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری ، وجود دفاتر صنایع بزرگ در تهران و حتی کشورهای دیگر را حضور در بازار لازم دانست و در عین حال گفت : بخشی از درآمد استان ها باید در همان استان و برای توسعه هزینه شود.

وی در پاسخ به یک سوال دیگر، در مورد اختصاص بودجه برای تحقیق در مورد دلایل افزایش آمار سرطان در استان مرکزی گفت : تحقیفی انجام نشده است که دلیل سرطان در استان چیست با این حال تیم تحقیقاتی در این زمینه شروع به کار خواهد کرد.

روحانی تصریح کرد: همچنین با تخصیص بنزین یورو چهار به استان ، ایجاد تقاطع های غیر هم سطح در استان برای روان سازی ترافیک ، انتقال واحد آند سازی کارخانه آلومینیم سازی اراک به خارج شهر ،نوسازی ناوگان حمل و نقل و گاز سوز کردن صنایع به ویژه نیروگاه در دستور کار دولت برای کاهش آلودگی هوای اراک است.

رئیس جمهور همچنین استان مرکزی را استانی امن برای سرمایه گذاری دانست.