سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

نراق ، دومین شهر تاریخی ایران - نمایش محتوای خبر

 

 

نراق ، دومین شهر تاریخی ایران

نوروز گردی در نراق، چشم هر بیننده و گردشگری را مجذوب جذابیت‌های کم نظیر و منحصر به فرد آن می‌کند.

به گزارشخبرگزاری صدا و سیما مرکز اراک؛ نراقِ استان مرکزی پس از ماسوله استان گیلان، دومین شهر تاریخی ایران است.

بافت تاریخی نراق با ترکیبی از بناهای تاریخی، معابر سنگ فرش و آب روان و باغ های حاشیه آن آرامشی را برای ساکنان به همراه دارد که در جای دیگری از شهرهای کشور یافت نمی شود.

از راه ابریشم گرفته تا آبشار گیسو، خانه فاضلین نراقی، امامزاده سلیمان، امامزاده زبیده خاتون، امامزاده یحیی، بازار و کاروانسرای شمس السلطنه و آب انبار حاج عبدالباقی ،  تاریخ کهن دیار نراق را شکل داده است.

اسماعیلی شهردار نراق گفت : این شهر از شمال به کوه آل، از مغرب در 18 کیلومتری شهرستان دلیجان، از جنوب در 20 کیلومتری روستای سینقان و از شرق در 22 کیلومتری مشهد اردهال (مرقد مطهر امامزاده سلطانعلی فرزند امام محمد باقر (ع)) قرار دارد.
مدیر میراث فرهنگی شهرستان دلیجان هم گفت: در گذشته های دور نراق از مسیرهای اصلی راه ابریشم بود و کاروان های تجاری از بازار این شهرعبور می کردند.

مشهدی با بیان اینکه قدمت نراق به دوره ساسانیان باز می گردد افزود: سالانه بیش از 10 هزار گردشگر داخلی و خارجی از این شهر دیدن می کنند.

جوزغند، سوغات اصلی نراق، معروف به بمب انرژی، از گران ترین شیرینی های سنتی ایران است و گلاب ناب محمدی، پاپوش های سنتی مشهور به گیوه نراقی و دست ساخته های چوبی سوغات دومین شهر تاریخی ایران است.