جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

نامزدهای انتخابات وارد تبلیغات زودهنگام نشوند - نمایش محتوای خبر

 

 

نامزدهای انتخابات وارد تبلیغات زودهنگام نشوند

نامزدهای انتخابات وارد تبلیغات زودهنگام نشوند

نامزدهای انتخابات وارد تبلیغات زودهنگام نشوند

توصیه وزیر کشور به نامزدان انتخابات

نامزدهای انتخابات وارد تبلیغات زودهنگام نشوند

وزیر کشور: تبلیغات زودهنگام قطعا تخلف است و همه نامزدها و احزاب و شخصیت ها از جمله رسانه هایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، نباید تبلیغات داشته باشند اما فعالیت در جهت آگاه سازی مردم را تبلیغات زودهنگام نمی دانیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ عبدالرضا رحمانی فضلی در نخستین روز ثبت نام از نامزدان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در ستاد انتخابات کشور گفت: وزارت کشور از همه نامزدهای انتخابات و حامیان آنها و احزاب، گروه‌ها و اشخاص می‌خواهد با تعامل مثبت و مبتنی بر اخلاق و قانون، همکاری بیشتری در اجرای انتخابات داشته باشند.

وزیر کشور افزود:‌ امروز خداوند به  ملت عزیز ایران توفیق داده است که در تعیین سرنوشت خود و کشورشان شرکت کنند و به خاطر این نعمت الهی که به یمن امام (ره)، مردم و انقلاب اسلامی به دست آمده است اگر شبانه روز هم شکر کنیم باز هم جای شکر دارد.

وی با اعلام دستور شروع مراحل انتخابات ریاست جمهوری به فرمانداران سراسر کشور اظهار داشت: امیدواریم همه مسئولان اعم از مجریان و ناظران و همه کسانی که در امر برگزاری انتخابات به ما کمک می‌کنند از جمله رسانه ها، رادیو و تلویزیون، ‌نیروی انتظامی، قوه قضاییه و همه دستگاه های دیگر ضمن حفظ رعایت کامل بی طرفی و مرّ قانون، در ایجاد نشاط سیاسی و مشارکت بالا و برگزاری انتخابات سالم و قانونی همکاری لازم را انجام دهند.

وزیر کشور با بیان اینکه با کمک شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی می توانیم هم در اجرا و هم در نظارت انتخابات ریاست جمهوری و شوراها گام های بهتری برداریم تأکید کرد: باید ضمن فعالیت مستمر و قانونی و ایجاد شور و نشاط انتخاباتی بتوانیم بار دیگر حماسه و شکوه حضور را در روز 29 اردیبهشت به منصه ظهور برسانیم. ان‌شاء‌الله در این ایام بتوانیم با نیت خالص و پاک برای خدمت به مردم، رفتار قانونی و اخلاقی مناسبی داشته باشیم.

رحمانی فضلی افزود: به مردم عرض می کنم وزارت کشور، شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی برگزاری یک انتخابات کاملا آرام، قانونی، ‌سالم و باشکوه را تدارک دیده اند.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که چه کسانی می‌توانند در انتخابات ثبت نام کنند، اظهار داشت: قانون بیان کرده است که داوطلبان باید دارای شرایطی از جمله رجال مذهبی و سیاسی، ایران الاصل، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران ، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوا و مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشند. همه کسانی که خود را مستعد ریاست جمهوری می دانند و شرایط ذکر شده در قانون را دارند می‌توانند ثبت نام کنند و ثبت نام از آنها انجام می‌شود.

وزیر کشور در مورد تبلیغات زودهنگام نیز گفت: تبلیغات زودهنگام قطعا تخلف است و همه نامزدها و احزاب و شخصیت ها از جمله رسانه هایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند نباید تبلیغات داشته باشند اما فعالیت در جهت آگاه سازی مردم را تبلیغات زودهنگام نمی دانیم

وی افزود: همه کسانی که خود را به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری معرفی می کنند جزو افراد شناخته شده هستند و تبلیغات زودهنگام آنها یقینا نگرشی در افکار عمومی به آنها ایجاد می کند و افکار عمومی این تبلیغات را نمی پذیرد. به مصلحت همه است که وارد  تبلیغات زودهنگام نشوند.

رحمانی فضلی در مورد ادامه روند انتخابات ریاست جمهوری پس از ثبت نام ها نیز گفت: بعد از اتمام ثبت نام ها در روز 26 فروردین، مدارک داوطلبان را در روز 27 فروردین به شورای نگهبان تحویل می دهیم . شورای نگهبان 5 روز فرصت دارد تا صلاحیت نامزدها را بررسی کند اما 5 روز دیگر هم می‌تواند بررسی ها را تمدید کند. به هر حال روز 8 اردیبهشت تبلیغات شروع می‌شود و تا پیش از آن یعنی روزهای 6 و 7 اردیبهشت باید اسامی تأیید صلاحیت شدگان اعلام شود.

وزیر کشور در پایان درباره اظهار نظر سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر تشکیل کمیته بررسی تبلیغات در وزارت کشور خاطرنشان کرد:‌ تشکیل این کمیته در قانون پیش بینی شده است و ان شاء‌الله شنبه این کمیته را تشکیل می دهیم و گزارش‌ها  درباره تخلف از قانون را بررسی می کنیم و سپس تخلفات در قوه قضاییه مورد رسیدگی قرار می گیرد.