سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

مکان‌های رویداد حوادث انقلابی استان مرکزی در فهرست آثار ملی - نمایش محتوای خبر

 

 

مکان‌های رویداد حوادث انقلابی استان مرکزی در فهرست آثار ملی

مکان‌های رویداد حوادث انقلابی استان مرکزی در فهرست آثار ملی

مکان‌های رویداد حوادث انقلابی استان مرکزی در فهرست آثار ملی

۵ مکان مهم رویداد‌های حوادث انقلاب اسلامی استان مرکزی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ معاون ميراث فرهنگي استان مركزي گفت: این مکان ها شامل میدان شهدا، میدان انقلاب، خیابان شهید ادبجو، دانشگاه اراک و میدان عاشورای خمین می باشد که در راستای حفظ ارزش های انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی به ثبت رسیده است.

کریمی افزود: میدان عاشورا در خمین(چاله نخل) در ماههای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی پیوسته صحنه تظاهرات و راهپیمایی های مردم و درگیری بین مردم و مامورین رژیم بوده و چندین نفر از انقلابیون توسط ماموران شهید و مجروح شده اند.

او با بیان اینکه میدان انقلاب در اراک از مکان های دیگر استان مرکزی است که به ثبت ملی رسیده گفت: این مکان شاهد تظاهرات قشرهای مختلف مردم بوده که هر چه پیروزی انقلاب نزدیکتر می شویم حضور مردم پررنگتر می شود و قطعنامه ها و بیانیه ها در این مکان قرائت می شده است.

معاون ميراث فرهنگي استان مركزي در ادامه افزود: میدان شهدا در اراک که همان میدان مرکزی واصلی شهر بود و باغ ملی نام داشته است به دلیل نزدیکی به بازار سرپوشیده محل داد و ستد و خرید و فروش مایحتاج مردم محسوب می شده است و به این دلیل کلیه حوادث و اتفاقات مهمی که سطح شهر رخ می داده است به نوعی به این میدان مرتبط بوده است.

کریمی گفت: خیابان شهید ادبجو در اراک، مکان دیگری که به ثبت ملی مکان رخداد رسیده در 26آبان 57 درگیری های ماموران رژیم با شلیک به سمت مردم نوجوان 12ساله ای به نام سعید ادبجو در آن خیابان به شهادت رسیده که فردای آن روز مردم با تظاهرات در خیابانها نام آن خیابان را به شهید ادبجو تغییر نام دادند.

وی افزود: پنجمین مکان رخداد ثبت شده در استان، دانشگاه اراک(مدرسه عالی علوم) بود که از جمله مکان هایی بود که در مبارزات انقلابی علیه رژیم شاه در اراک نقش زیادی داشته است.

او گفت: با ثبت این اماکن و معرفی مکان‌های مذکور به گردشگران به عنوان محل وقوع حوادث تاریخی در استان مرکزی، رویدادهای مهم انقلاب اسلامی را به آنها معرفی کنیم.