موزه مفاخر استان مرکزی

 

تاریخچه بنا: 

ساخت بنای موزه که به منزل خاکباز مشهور است در اواخر دوره قاجاریه آغاز و در سال 1308 شمسی به اتمام رسیده است.

ساختمان بنا توسط مرحوم حاج‌سیدحسین خاکباز احداث شده است. نوع این بنا کوشکی با تزئینات آجری خاص دوره قاجار ساخته شده است و دارای دو ایوان شرقی و غربی است.

این بنا از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی مرمت و به عنوان موزه مفاخر استان برای علاقه‌‌مندان به فرهنگ و هنر و مفاخر ایران اسلامی در بهمن ماه سال 88 افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

این موزه دارای هفت تالار با نام‌های تالار حضرت امام خمینی (ره)، تالار مفاخر مذهبی و دینی، تالار مفاخر علمی وفرهنگی، تالار امیرکبیر، تالار قائم مقام فراهانی، تالار مفاخر در قید حیات و تالار سرداران شهید است.

مرکز اسناد و مدارک مفاخر،‌ کارگاه مرمت و عکاسی، حمام قدیمی و خصوصی خانواده، آب‌انبار و قنات،‌ نگارخانه و فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی و هنری از دیگر بخش‌های این موزه است.

در این موزه سردیس‌ها به همراه آثار چاپ شده و اسناد، عکس‌ها و گزارش‌هایی متعلق به امام خمینی (ره)، امیرکبیر، قائم‌ مقام فراهانی، پروین اعتصامی، کربلایی کاظم ساروقی، ملا مهدی نراقی،‌ میرزا حسن آشتیانی، ملا احمد نراقی، سلمان ساوجی، پروفسور حسابی، دکتر محمد قریب، آیت‌اله اراکی، علی‌اکبر فراهانی، استاد فتحعلی واشقانی فراهانی، شهید چمران،‌ شهید محلاتی، میرزا عیسی فراهانی، ضیاءالدین عراقی،‌عباس سحاب، فخرالدین عراقی به نمایش درآمده است.

 

Loading the player...