سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۶ مرداد ۱۴۰۰

منطقه تالاب میقان اراک قرنطینه شد - نمایش محتوای خبر

 

 

منطقه تالاب میقان اراک قرنطینه شد

منطقه تالاب میقان اراک قرنطینه شد

منطقه تالاب میقان اراک قرنطینه شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: منطقه تالاب میقان اراک قرنطینه بوده و از ورود مردم به این منطقه جلوگیری می‌شود.

عزیز فیلی  در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک افزود: با توجه به وجود آنفولانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان به منظور جلوگیری از شیوع این بیماری، هم‌اکنون این منطقه قرنطینه بوده و از ورود مردم به آن جلوگیری می‌شود.

وی تصریح کرد: از آنجا که سویه این بیماری سویه جدیدی است و با قطعیت نمی‌توان پیرامون قابل انتقال بودن و یا نبودن آن اظهار نظر کرد، از شهروندان درخواست داریم از هرگونه اقدام‌های خودسرانه در راستای جمع‌آوری لاشه پرندگان مبتلا به آنفلوانزای فوق حاد خودداری کرده و از تردد در این منطقه پرهیز کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی افزود: هرگونه اقدام در زمینه جمع‌آوری لاشه‌های پرندگان توسط  مردم و تشکل‌های مردمی باید با هماهنگی محیط زیست و دامپزشکی صورت گیرد.

مدیرکل بحران استانداری مرکزی نیز با اشاره به بازدیدهای صورت گرفته از روستاهای اطراف تالاب به منظور رصد بیماری در بین طیور گفت: در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد طیور یکی از روستاهای اراک در معرض بیماری قرار دارند که جمعیت طیور این روستا به صورت کامل معدوم شدند.

سعید فرخی افزود: متأسفانه بر اساس آزمایشات صورت گرفته  نمونه سه واحد مرغ تخم‌گذار در شهرستان اراک مثبت بود، که این واحدها نیز معدوم سازی شده‌اند.

وی تصریح کرد: اخیراً نمونه مثبتی در بین جمعیت طیور بومی و صنعتی شهرستان‌های اراک مشاهده نشده است و جای نگرانی نیست.

مدیرکل بحران استانداری مرکزی همچنین از افزایش آمار تلفات پرندگان وحشی تالاب میقان اراک بر اثر ابتلا به این بیماری خبر داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز از افزایش اقدامات پیشگیرانه خبر داد و گفت: تمام امکانات و تجهیزات محیط زیست برای مقابله با این بیماری توسط محیط زیست به کار گرفته شده است.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی با اشاره به تشکیل قرارگاه عملیاتی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان بیان داشت: در این قرارگاه تصمیمات لازم برای مبازره و مهار این بیماری اتخاذ و اقدامات عملیاتی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای این بیماری تاکنون درمان خاصی وجود نداشته، اما به منظور جلوگیری از انتشار آن لاشه‌ها را جمع‌آوری و معدوم کرده‌ایم، گفت: خوشبختانه تاکنون گزارشی در خصوص انتشار بیماری به انسان در استان منتشر نشده است.

وی گفت: همچنین جمع‌آوری لاشه‌های پرندگان تالاب میقان اراک نیز با نظارت دامپزشکی و با جدیت دنبال می‌شود.

در این نشست بر اساس گزارشی از یکی از فعالان زیست محیطی استان مرکزی در مورد وضعیت سدها و بندهای ایجاد شده در بالادست تالاب میقان اراک ارائه، و مصوب شد کمیته‌ای با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی تشکیل و در 6 ماه آینده مطالعه علمی با عنوان تاثیرات بندها، سدها و اقدامات آبخیزداری در شهرستان‌های اراک، آشتیان و فراهان بر حوزه آبریز تالاب میقان را انجام و نتیجه آن را به کارگروه کاهش آلودگی هوا ارائه دهند.