جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

منشا 60درصد از سرطان ها در زنان عوامل محیطی و زیستی است - نمایش محتوای خبر

 

 

منشا 60درصد از سرطان ها در زنان عوامل محیطی و زیستی است

منشا 60درصد از سرطان ها در زنان عوامل محیطی و زیستی است

منشا 60درصد از سرطان ها در زنان عوامل محیطی و زیستی است

فوق تخصص خون و سرطان های بالغین در استان مرکزی گفت: منشاء 60 درصد از سرطان ها در تمامی طیف های جمعیتی به ویژه زنان را عوامل محیطی و رفتارهای زیستی ناصحیح تشکیل می دهد.

دکتر علی آرش انوشیروانی به مناسبت هفته سلامت زنان افزود: عادات غذایی پرچرب و پر نمک و کم تحرکی، فقر میوه و سبزی ها در سبد غذایی خانوار، استرس، مصرف مواد دخانی و همجواری با برخی مواد شیمیایی، اشعه های مخرب و مخاطرات شغلی از عوامل خطری است که در دایره زمینه سازی سرطان ها از محیط طبقه بندی شده است.

وی توضیح داد: هشت سرطان شایع زنان در ایران پس از سرطان پوست به ترتیب سرطان پستان، معده، ریه، کلورکتال، دهانه رحم، تخمدان، مری و کبد است که استان مرکزی نیز در الگوی شیوع سرطان های زنانه همین ترکیب را دارد.

این فوق تخصص خون سرطان های بالغین در استان مرکزی خاطرنشان کرد: در کشورهای پیشرفته جهان سرطان ها عامل 12 درصد مرگ و میر هستند و پس از بیماری قلبی و عروقی، سرطان ها در رده دوم مرگ و میرها قرار دارند اما در کشورهای پیشرفته سرطان ها به عنوان سومین عامل مرگ شناخته شده اند و تصادف و سوانح از این بیماری پیشی دارد.

دکتر انوشیروانی اظهار کرد: آنچه در حوزه سرطان های زنان اهمیت دارد، توجه به مساله غربالگری و تشخیص زودهنگام این بیماری پیش از لطمه های جدی در بدن است و می طلبد که سطوح آگاهی در این خصوص به منظور مشارکت و نهادینه شدن ارزش غربالگری ارتقاء یابد.

وی عنوان کرد: درحال حاضر سن ابتلا به سرطان پستان در استان مرکزی پایین تر از استانداردهای جهانی و کشوری است و می طلبد در این زمینه مطالعات علمی انجام شود و علل این موضوع روشن شود.

دکتر انوشیروانی بیان کرد: اگر چه عوامل متعدد وراثتی و ناشناخته در بروز سرطان ها دخیل است اما از عوامل محیطی شناخته شده که در سرطان پستان زنان نقش جدی دارند، نخستین بارداری در سن بیش از 30 سال، چاقی مفرط در سنین بعد از یائسگی، رژیم غذایی پرچرب، مصرف هورمون ها، فعالیت فیزیکی محدود و قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر است.


وی توضیح داد: عوامل محیطی دخیل در بروز سرطان ریه نیز می تواند مصرف مواد دخانی، آلاینده ها و مواد خطرآفرین در محیط های زندگی و شغلی، دود سیگار دیگران و رژیم غذایی فاقد بتاکاراتن و حاوی چربی ها باشد.

فوق تخصص خون و سرطان های بالغین در استان مرکزی اظهار کرد: وجود و تداوم عفونت های باکتریایی در معده به ویژه در سنین بالا، رژیم غذایی پرچرب و حاوی نمک زیاد، مصرف محدود میوه و سبزی ها نیز از جمله عوامل محیطی در ایجاد سرطان معده است.

دکتر انوشیروانی در خصوص بروز سرطان دهانه رحم رفتارهای پرخطر جنسی، وجود انواع عفونت ها به ویژه ویروس پاپیلوما، مصرف کم گروه ویتامین ها و استفاده زیاد از هورمون ها را دخیل دانست و گفت: نیاز است که زنان بالای 40 سال تست پاپ اسمیر را به صورت مستمر و سالانه در دستور کار داشته باشند.

وی توضیح داد: علایمی نظیر کاهش 10 درصدی وزن در 6 ماه، تب بدون علت، تغییرات در اجابت مزاج و وجود خون مخفی در مدفوع، خونریزی و تغییر شکل و ترشح غیرطبیعی از نوک پستان، وجود توده های زیرجلدی فاقد درد که در حال بزرگ شدن هستند، زخمی که بهبود نمی یابد و تغییر شکل و رنگ خال، بروز خشونت در صدا، سرفه های طولانی مدت و سیری کاذب و بی اشتهایی از مسایلی است که اگر فرد شاهد آن بود، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند.

11 تا 28 مهر ماه به عنوان هفته سلامت زنان نامگذاری شده و شعار امسال این هفته سلامت زنان،خانواده سالم و جامعه پویا اعلام شده است.