رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

مقاوم سازی منازل مسکونی استان مرکزی - نمایش محتوای خبر

 

 

مقاوم سازی منازل مسکونی استان مرکزی

استاندار مرکزی: منازل روستایی با کمک تسهیلات بانکی برای جلوگیری از خسارت احتمالی در حوادث مقاوم سازی شوند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛  آقازاده امروز در سالروز تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و  در دیدار با مدیرکل و کارکنان این بنیاد در استان مرکزی گفت: مقاوم سازی پنج هزار واحد مسکونی در این استان در برابر حوادث غیرمترقبه در دستور کار دستگاه های متولی قرار گیرد.

وی افزود: منازل مسکونی در روستاهای ساوه، خمین، خنداب، شازند و زرندیه به صورت ویژه نیاز به مقاوم سازی دارد که این مهم باید در سال جاری در اولویت مجموعه بنیاد مسکن و دستگاه های ذیربط قرار گیرد.

استاندار مرکزی  با تقدیر از زحمات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت:  بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان نماینده دولت در روستاها خدمات مطلوبی در کمک به آسیب دیدگان در حوادث طبیعی ارایه داده که این زحمات قابل تقدیر است.

آقازاده افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به فرمان امام راحل برای ساخت خانه ویژه محرومان تاسیس شد که اکنون با توسعه دامنه فعالیت این نهاد مقدس، خدمات متنوعی به اهالی ساکن روستاها عرضه می شود و با بهسازی در روستاها و ایجاد انگیزه از مهاجرت آنان جلوگیری و زمینه مهاجرت معکوس را محقق می کند.

وی ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با مدیریت مطلوب توانسته فرهنگ ساخت منازل مقاوم روستایی را هدفگذاری کند و در صورتی که این مهم در شهرها و سایر بخش های توسعه یابد، کمتر شاهد خسارت در بلایای طبیعی و حوادث ناشی از سیل خواهیم بود.

استاندار مرکزی به عوامل بروز سیل اخیر اشاره کرد و  گفت: تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها منجر به بروز سیل در برخی استان های کشور شد و در طول سال های اخیر در بستر رودخانه های ساخت وسازهایی انجام شد و بالاخره رودخانه جواب این تجاوز به حریم خود را با طغیان داد.

آقازاده افزود: با همه خسارت هایی که در استان های سیل زده به وجود آمد تلفات انسانی سیل در حداقل ممکن بود و این مهم؛ موفقیتی برای ستاد مدیریت بحران کشور است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی نیز گفت: مقاوم سازی 38 هزار واحد مسکونی روستایی با سه هزار و 560 میلیارد ریال اعتبار در استان آغاز شده است که برای 32 هزار واحد از این تعداد، پایان کار صادر شده است.

رضافرح افزود: لازم است کارگروهی برای توسعه مقاوم سازی منازل روستایی در استان تشکیل و پنج هزار واحد مسکونی در طول 10 سال آتی در استان مقاوم سازی شود.

وی اظهار داشت: بیمه واحدهای مسکن روستایی و شهرهایی با جمعیت بالای 25 هزار نفر در استان درحال اجرا است و هرسال 10 هزار واحد مسکونی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی گفت: تامین مسکن برای 45 خانواده با 2 معلول در تفاهمنامه بین بنیاد مسکن و بهزیستی عملیاتی شده است.

رضافرح افزود: ساخت پنج هزار و 600 واحد برای نیازمندان، بهره برداری از 528 واحد، ساخت 9 هزار مسکن مهر، مطالعه و اجرای بافت باارزش، اجرای طرح هادی روستایی، آسفالت معابر، صدور سند مالکیت و واگذاری زمین از دیگر خدمات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استان مرکزی است.

 کاهش خسارت، آبادکردن روستاها، توسعه گردشگری از اهداف مقاوم سازی مسکن های روستایی است.