سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

مصرف شیرایرانی ها حدود یک سوم میانگین سرانه جهانی - نمایش محتوای خبر

 

 

مصرف شیرایرانی ها حدود یک سوم میانگین سرانه جهانی

مصرف شیرایرانی ها حدود یک سوم میانگین سرانه جهانی

مصرف شیرایرانی ها حدود یک سوم میانگین سرانه جهانی

 

میانگین سرانه مصرف شیردر دنیا سالانه 180 لیتر و در کشور و استان ها تنها حدود 70 لیتر است و کمبود مصرف شیر درکشور به گفته کارشناسان تغذیه و سلامتی باعث افزایش بروز حدود 10 بیماره در جامعه می شود.

کمبود سرانه مصرف شیر در استان باعث شده واحدهای فرآوری و صنایع لبنی با مشکل کاهش تقاضا و تولید مواجه شده و با کمتر از 30 درصد ظرفیت فعالیت می کنند.

بهرامی مدیر عامل واحد صنعتی تولید محصولات لبنی در اراک گفت : با برخورداری از ظرفیت دریافت و فرآوری روزانه 300 تن شیر خام تنها با دریافت 70 تن شیر به تولید 64 محصول لبنی مشغول اند و در صادرات نیز توان رقابت با رقبا در بازار جهانی وجود ندارد.

این مدیر واحد صنعتی فعال در عرصه لبنیات گفت : ظرفیت بسته بندی روزانه 500 هزار شیر سه گوش و چهار گوش در این واحد صنعتی بوجود آمده و در سال 95 شیر مدارس 9 استان توسط این واحد صنعتی تامین می شود که تاخیر در پرداخت وجوه دولتی باعث تاخیر مطالبات دامداران و نارضایتی تولیدکنندگان شیر خام شده است.

مقدسی نماینده اراک ، خنداب وکمیجان هم در حاشیه بازدید از این واحد لبنی از دولت خواست با برنامه ریزی اصولی و مستمر سرانه مصرف شیر را در کشور افزایش دهد.