مشارکت مردم و هنرمندان در ساخت ضریح سرداب یوسف زهرا

 

بامشارکت مردم و هنرمندان استان مرکزی، ساخت ضریح سرداب یوسف زهرا در شهرستان زرندیه در حال ساخت است.

 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ ساخت این پنجره ها به صورت دو نیم ضریح خواهد بود و براساس برنامه ریزی ها تا ماه رمضان ساخته و در سامرا نصب خواهد شد .

جانشین رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی از ساخت پنجره های سرداب غیبت امام زمان (عج) در استان خبر داد و گفت: ساخت این پنجره ها به صورت 2 نیم ضریح خواهد بود و براساس برنامه ریزی های از پیش تعیین شده و شروع فعالیت از یک سال پیش آغاز و تا ماه رمضان ساخته و در سامرا نصب خواهد شد .

صفریان افزود: طی یکسال اخیر با تلاش هنرمندان در دو استان قم و اصفهان و بابهره گیری از هنرهای مینا کاری ، درودگری ، منبت و خاتم قسمتی ازضریح مطهر سرداب ساخته شد.

او ادامه داد : برای ادامه کار نیاز به مشارکت های مردمی و خیران بود که کارگاه ساختی در زرندیه برای ساخت این دو ضریح مطهر تجهیز و راه اندازی شد و بااستقبال بی نظیر خیران ساوجی و زرندیه ای کارهنرمندان رونق گرفت و مواد مورد نیاز ساخت نیز تامین شد .

جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی افزود: بدنه اصلی دو نیم ضریح پنجره های سرداب غیبت امام زمان(عج) از چوب ساج است که از کشور برمه وارد و استقامت آن بیش از 400 سال است.

صفریان اضافه کرد: روکش هر یک از ضریح های مطهر نیز 300 گرم آب کاری طلا ، 200 کیلوگرم نقره پوشیده است که با هنرهای مختلف قلم کاری و خاتم کاری منقش می شود.

ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی از سال 1384، کار خود را آغاز کرده و تاکنون در بیش از 200 طرح باسازی عتبات عالیات، مشارکت داشته است.


دانلود