سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

مسجدگردی دسته‌جات عزاداران حسینی در سرزمین کهن "وفس" - نمایش محتوای خبر

 

 

مسجدگردی دسته‌جات عزاداران حسینی در سرزمین کهن "وفس"

مسجدگردی دسته‌جات عزاداران حسینی در سرزمین کهن
"مسجد" محور اصلی اقامه عزای حسینی در وفس به شمار می‌رود به‌ طوری‌که مسجدگردی دسته‌جات عزاداران حسینی در سرزمین کهن وفس از مراسم ایام محرم در این منطقه است.

فرهنگ عاشورایی و فرهنگ حسینی فرهنگی غنی است که از دیرباز تاکنون با فرهنگ مردم ایران عجین شده است به‌ طوری که در تمام دوران تاریخ حتی در خفقان ظالمانه طاغوتیان در ایام ماه محرم دست از عزای سید و سالار شهیدان برنداشته و با تمسک به این فرهنگ ارزشمند و ماندگار به عزداری بر شهدای کربلا می‌پرداخته‌اند.

با پیروزی انقلاب اسلامی که مبتنی برا فرهنگ ایثار، جهاد، مقاومت و شهادت که برخواسته و برگرفته از فرهنگ ارزشمند عاشورا و در امتداد خط سرخ عاشوراست، زمینه ترویج فرهنگ دینی و سیره اهل بیت(ع) به‌صورت روزافزون همه‌گیر گردید و امروز به عنوان هویت اصلی اسلامی- ایرانی مردم است.

در این میان آداب و رسوم عزاداری در هرمنطقه و شهر به فراخور آداب و سنن سرزمینی به شیوه مرسوم آن سرزمین انجام می‌شده است و در استان مرکزی مهد مفاخر و علمای بزرگ ایران، سرزمین آفتاب هم در شهرهای مختلف شاهد برگزاری مراسم عزاداری براساس آداب و سنن حسینی در منطقه بوده و هست.

وفس سرزمین کهن ایران زمین در عراق عجم

منطقه وفس با قدمت چند هزار ساله دارای گویش وفسی، آب و هوای بسیار مطبوع، آب فراوان، باغات و زمین‌های زراعی و چشم‌اندازهای بسیار زیبا است که در شمال غربی استان مرکزی و شمال شهرستان کمیجان قرار گرفته و یکی از مناطق قدیمی و سکونت گاه مادها بوده است.

منطقه وفس تا سال 82 به بخش وسیعی از شمال استان مرکزی اطلاق می‌شد که دربرگیرنده 71 روستا با جمعیتی در حدود 77000 نفر بود اما در آخرین تقسیمات «منطقه وفس» فقط به یک روستا که همان منطقه وفس است محدود شد.

جمعیت فعلی این روستا طبق آخرین سرشماری در حدود 2000 نفر است که در فصول بهار، تابستان و پاییز این جمعیت به 2 تا چند برابر می‌رسد.

مساجد محور اصلی عزاداری محرم در وفس

اهالی وفس در نخستین روز ماه محرم در مساجد اجتماع می‌کنند و با سردادن نغمه "یاحسین شهید(ع)" و "یا ابالفضل العباس(ع)" علم عزای حسینی مسجد را برای عزاداری آماده می‌کنند.

این در حالی است که کسانی که نذر و حاجتی دارند برای علم پرچم تهیه کرده و علم را با پارچه‌ها می‌پوشانند، هم‌زمان با آماده کردن علم مداحی، سینه زنی و عزاداری برقرار می‌شود.

در ایام محرم مساجد محل تجمع عمومی مردم است و در ظهرها و شب‌ها محل پذیرایی غذای نذری از این عزاداران حسینی در منطقه هستند.

در طول روزهای محرم در دهه نخست، مصایب کربلا در قالب شبیه‌خوانی و تعزیه به‌نمایش درمی‌آید و شبها نیز مجلس روضه و سینه‌زنی و عزاداری در مساجد منطقه برقرار است.

کماج، نان خاگینه، حلوا، فتیر، نان و پنیر، نان و خرما و نذورات دیگر را در این ایام مردم به نیت گرفتن حاجت به مساجد می‌آوزند تا خادمان مسجد با آنها از عزاداران حسینی پذیرایی کنند.

عزاداری مسجدی در تاسوعا و عاشورای حسینی در وفس رونق می‌گیرد

در وفس در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی و در شب نهم محرم هیئت‌های عزاداری به مسجد محله‌های دیگر می‌وند به‌طوری که این کار در همه مساجد منطقه انجام می‌شود، این در حالی است که مسجدی که فردی در آن فوت شده باشد در اولویت قرار می‌گیرد و همه دسته‌جات عزاداری از مساجد مختلف منطقه به آن مسجد می‌روند.

در هنگام راه افتادن دسته‌جات عزاداری، طبق یک رسم دیرین پیرمردان در جلوی دسته قرار گرفته پشت سر آنها جوانان با زنجیر و سینه‌زنی و در انتهای دسته عزاداری، کودکان و بعضا زنان هستند که هیئت های عزای حسینی را همراهی می‌کنند.

دسته‌جات عزاداری چند طبل، سنج، دهل و شیپور، چراغ زنبوری و فانوس همراه خود دارند که هنگام حرکت هیئت‌های عزاداری صدای طبل و سنج و دهل فضای محله ها را پر می‌کند.

در صورتی‌که هیئتی از یک مسجد راهی مسجد دیگر باشد پیش از رسیدن به مسجد خادم مسجد را می‌فرستند تا به مسجد مقصد خبر دهد تا آن هیئت عزاداری به مسجد دیگری نرود و پس از اطلاع از حرکت دسته عزاداری دیگر به سمت مسجد، دسته عزاداری حاضر در مسجد از مسجد بیرون آمده و به استقبال عزاداران می‌آیند.

پس از حضور دسته عزاداری در مسجد هیئت خود مسجد به جز پیرمردها مسجد و هیئت در بیرون از مسجد تجمع می‌کنند و هیئت میهمان درون مسجد به عزاداری و ذکر مصیبت می‌پردازد.

این رسم به گونه‌ای است که در شب و روز تاسوعا و عاشورا دسته‌جات مختلف عزاداری در محله های وفس حرکت کرده و به مسجد یکدیگر می‌روند و در این ایام مساجد میزبان دسته‌جات عزاداری محله‌های دیگر است و با اطعام ناهار و شام نذری از این دسته‌جات پذیرایی می‌کنند.

هم‌زمان با غروب تاسوعا دسته‌جات عزاداری و عموم مردم به محل قبرستان منطقه و گلزار شهدا رفته و به فاتحه‌خوانی برای گذشتگان و اموات می‌پردازند و از درگاه احدیت برای روح رفتگان خود طلب آمرزش و مغفرت می‌کنند.

 

سال‌ها از حادثه عظیم و همیشه زنده عاشورای حسینی می‌گذرد ولی هنوز این حادثه و درس انسان‌ساز عاشورا زنده است و مسلمانان جهان در هر کوی و برزنی در عزای اشرف اولاد آدم سیاه پوشیده و به عزاداری می‌پردازند.