جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

مستند صدای پای آب - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مستند صدای پای آب

Loading the player...

صدای پای آب عنوان فیلم مستندی است که به کارگردانی محمد علی یزدان پرست با موضوع رسم دیرینه بیلگردانی (لایروبی جوی های آب در نیم ور محلات) در سیمای شبکه آفتاب تولید و پخش شده است

دست نیم ور که در جنوب شرقی استان مرکزی واقع شده استف یکی از حاصلخیزترین نقاط این استان به شمار می آید، در این دشت وسیع ، جویباری به طول 15 کیلومتر جاری است که هر ساله در اواخر زمستان و اوایل بهار، توسط کشاورزان شهر نیم ور و روستای باقر آباد لای روبی و برای آبیاری زمین های کشاورزی آماده می شود.

مستند صدای پای آب از یک رسم دیرینه نیم وری ها که برگرفته از اعتقاد آنها به تقدس آب است و این آیین را نوعی از آیین های ایزد آب ها می دانند ، است. به این ترتیب که هر سال در مواقعی که گل و لای مسیر رودخانهٔ لعل بار را مسدود می‌کند و یا در اواخر اسفند ماه و اوایل فصل بهار که رشد گیاهان و علف‌های هرز باعث سختی آبرسانی به مزارع این شهر می‌شود، با تصمیم بزرگان شهر و اعلام همگانی دستیار میرآّب، مردم در مسجد جامع جمع شده و از آنجا به دشت‌ها و زمین‌های کشاورزی می‌روند و با کمک یکدیگر به پاکسازی حریم جوی آب می‌پردازند. کشاورزانی که در مراسم لایروبی شرکت نمی‌کردند، برایشان جریمه در نظر گرفته می‌شده تا این انسجام و نظم دقیق حفظ شود. سپس بعد از اتمام کار، همگی به برپایی (جشن آب)  در میدان روستا می‌پردازند. در این مراسم، کشاورزان روستا به صورت ارتشی مجهز به بیل و الاغ به رژهٔ نمایشی می‌پردازد. این جشن مخصوص اهالی که به صورت طنز و هجو برگزار می‌شود، همراه با نوای سرنا و سنج در برابر اهالی روستا و ارباب روستا اجرا می‌شده ‌است.

آیین بیل گردانی در واقع نمادی از تلاش و همدلی همه ساله در آستانه فصل آبیاری مزارع و نشانی برای بیان زور و پهلوانی به دشمنان بوده و به اعتقاد مردم منطقه نیم ور این آیین به برکت و زیادی آب کمک می کند.

مستند پژوهش محور صدای پای آب تولید شبکه آفتاب است که با محوریت برگزاری آیین های سنتی نیم ور محلات، فرایند لایروبی جوی های آب نیمور را در قالب آیین سنتی جشن آب و بیلگردانی و با استفاده از زبان ، لهجه ، لباس محلی و سایر المانهای بومی بصورت هنرمندانه به تصویر می کشد

 

سال تولید: 1395

عوامل ساخت مستند:

تهیه کننده: محمد گندمی

کارگردان: محمد علی یزدان پرست

فیلمنامه و تدوین: محمد علی یزدان پرست

نور و تصویر : مظفر حسینخانی هزاوه

صدابردار: رضا سبحانی فراشتـراک در شبـکه های اجتمـاعی

 

       
 
    
   
    __   __   __