جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

مستند بدر - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مستند بدر

تهیه کننده: مجتبی خشکدامن

تصویربرداران: مجید فراهانی – وحید رحیمی

دستیار تصویر: مهدی مرجانی

صدابردار: حسین یگانه

تدوین : مسعوده محمدی

دستیار تهیه: جعفر قطریفی

مستند بدر از مجموعه مستندهای تولید مرکز استان مرکزی که با موضوع آداب و رسوم مردم استان مرکزی در ماه رمضان تهیه شده است و در اول ماه رمضان از سیمای شبکه آفتاب پخش شده است

در این مستند تلاش شده ضیافت الهی رمضان در رسوم و سنن استان مرکزی از بیدار باش معنوی در سحرخوانی ها ، مساجد و محافل روضه خوانی تا سفره های افطاری و رنگ و بوی معنویت در ماه خدا در چهره این دیار را به تصویر بکشد

ماه مبارک رمضان در استان مرکزی میزبان آئین‌هایی است که تحولی معنوی را در حال و هوای مردم همراه دارد و با برگزاری رسومی چون «سحرخوانی» روح و جسم انسان را به بیدارباش معنوی فرامی‌خواند.

استان مرکزی در ایام پرفیض و برکت و معنوی رمضان حال و هوای دیگری دارد و مردم روزه دار این استان در ماه نزول قرآن با آداب و سنن و رسوم خاصی در این ضیافت الهی حاضر می شوند.

آئین و مراسم مذهبی با سنت های مردم استان مرکزی عجین شده و از گذشته های دور مردم هر منطقه در این استان در روزهای مذهبی و اعیادشان مراسمی خاص را برپا می کردند. مراسمی که ریشه در اعتقادشان دارد و برخی از آنها هنوز پابرجا است.

از گذشته دور در میان مردم استان مرکزی مرسوم بوده است وقتی در آستانه بهار قرار می گیرند به خانه تکانی مشغول می شوند. رمضان بهار قرآن و عید مسلمانان است بنابر همین اعتقاد مردم استان مرکزی در آستانه ماه رمضان نیز به خانه تکانی می پردازند تا همچنان که روح و جسمشان را برای تهذیب و پاکی آماده می کنند، محیط اطرافشان نیز پاکیزه باشد.

مردمان استان مرکزی این ماه را آنقدر عظیم و پربرکت می دانند که به پیشواز و استقبال از آن می روند. سه روز آخر ماه شعبان برای مومنان روزهای استقبال و آمادگی برای ماه مهمانی خداست به این صورت که بیشتر مردمان مناطق مختلف استان این سه روز را روزه می گیرند و مصطلح است که می گویند: به پیشواز رمضان رفته ایم.

 

سال تولید: 1384


اشتـراک در شبـکه های اجتمـاعی

 

       
 
    
   
    __   __   __