سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

مردم از تک رای برای انتخابات شوراهای شهرو روستا پرهیز کنند

مردم از تک رای برای انتخابات شوراهای شهرو روستا پرهیز کنند


مردم از تک رای برای انتخابات شوراهای شهرو روستا پرهیز کنند

مردم از تک رای برای انتخابات شوراهای شهرو روستا پرهیز کنند

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا گفت: مردم از تک رای برای انتخابات شوراهای شهر و روستا پرهیز کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداو سیما، محمد محمودی شاه‌نشین در ادامه نشست خبری افزود: در هر حوزه قضایی، یک شعبه اختصاصی برای رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در نظر گرفته شده است که در جریان بررسی صلاحیت داوطلبان در هیأت‌های اجرایی و نظارت ، مراجع چهارگانه شامل نیروی انتظامی ، ثبت احوال ، دادگستری و وزارت اطلاعات باید در مهلت مقرر جواب دهند اما تشخیص اینکه آیا این محکومیت‌ها و مدارک موجود، باعث سلب صلاحیت کسی می‌شود یا خیر، ابتدا بر عهده هیأت ‌های اجرایی و سپس بر عهده هیأت‌های نظارت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه تهران از 75 نفری که اسامی آنها در نامه دادستانی آمده است و تجدیدنظر در بررسی صلاحیت آنها مورد تأکید قرار گرفته بود ، دو نفر مشمول رد صلاحیت شدند که جرم یک نفر از آنها تبلیغ علیه نظام بود و فرد دیگر نیز به جرم اخلال در نظم عمومی و در سال 92 به حبس تعلیقی پنج ساله محکوم شده بود که به دلیل عدم اتمام دوره تعلیق محکومیت، امکان تائید صلاحیت وی وجود نداشت.

محمودی در پاسخ به سؤالی مبنی رد صلاحیت اقلیت‌های مذهبی و دینی در برخی حوزه‌های شهر و روستا گفت: هیچ‌کسی به واسطه دین یا مذهب خاصی که دارد، رد صلاحیت نشده و هیچ فشاری هم برای تائید یا رد صلاحیت این افراد از سوی مراجع ذیصلاح نبوده است.

وی افزود: اگر هم اصراری از سوی مراجع ذیصلاح برای رد صلاحیت افرادی از این قبیل وجود داشته، به دلیل سوابقی بوده که در پرونده آنها وجود داشته و فقط احساس نگرانی برای حضور اخلالگران نظم عمومی و سوء استفاده فضای باز موجود در انتخابات شورا بوده است.

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شهروروستا به شهروندان توصیه کرد:در روز انتخابات افراد با شناسنامه عکس‌دار و به همراه داشتن کد ملی در پای صندوق‌های رأی حضور یابند زیرا داشتن شماره ملی باعث تسریع در روند رأی‌گیری می‌شود.

وی  ادامه داد: کسانی که برای رای دادن به روستاها می روند توجه دادشته باشند در صورتیکه آرائ ماخوذه یک صندق بیش از ساکنین روستا باشد امکان ابطال صندوق است.

محمودی با تاکید بر اینکه مردم از تک رای برای انتخابات شوراهای شهر و روستا پرهیز کنند گفت: افراد مجموعه گروهی متخصص را برای شوراها انتخاب کنند