حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

مراسم نخلبرداری و قوچ‌گدار نیم ور شهرستان محلات ثبت ملی شدند. - نمایش محتوای خبر

 

 

مراسم نخلبرداری و قوچ‌گدار نیم ور شهرستان محلات ثبت ملی شدند.

شناسه : 344615905

مراسم نخلبرداری و قوچ‌گدار نیم ور شهرستان محلات ثبت ملی شدند.

مراسم نخلبرداری و قوچ‌گدار نیم ور شهرستان محلات ثبت ملی شدند.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: دو آیین "نخل‌برداری" و "قوچ‌گدار" در نیم‌ور محلات ثبت ملی شدند.

به‌گزارش خبرگزاری صداوسیما از اراک؛مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی  با اشاره به دو میراث ثبت شده ملی در نیم‌ور محلات اظهار داشت:  مراتب ثبت یک میراث ناملموس و یک میراث نیازمند پاسداری فوری توسط رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشوردر نامه‌ای به استاندار مرکزی ابلاغ شد.

حسینی تصریع کرد:براساس این ابلاغیه میراث فرهنگی ناملموس با عنوان "مراسم نخل‌برداری در نیم‌ور" به‌شماره 1382 در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور و "آیین قوچ‌گدار در نیم‌ور" به شماره 100 در تاریخ 22 اسفندماه 95 در فهرست ملی نیازمند پاسداری فوری به‌ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: مراسم نخلبرداری نیم ور که از آیین کهن عزاداری سید و سالار شهیدان در این شهر است با توجه به پیشینه کهن و همین‌طور آیین بکر تاریخی، مورد توجه سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی عنوان کرد: آئین  "قوچ گدار" هم که مورد توجه سازمان قرار گرفته، از دو واژه قوچ به معنای گوسفند نر و واژه کدار به معنای سینه کش و سر بالایی تپه تشکیل شده است.

حسینی اضافه کرد: قوچ گدار نمادی از فراوانی، افزایش نعمت، ازدیاد نعمت پروردگار برای آدمی است و در این آئین صاحب گله محلی را در نظر گرفته که دارای شاخصه‌های مورد نیاز است، سپس از همگان دعوت می کند در این آئین شرکت کنند، هم‌زمان قوچ‌ها هم در این آئین رنگ شده و با نوارهای مشکی در حضور بازدیدکنندگان آراسته می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه این مراسم هم پس از موسیقی و پایکوبی، انارهای سرخ را پس از آرزو کردن بر سر قوچ‌ها می زنند، بعد از این آیین دامداران انتظار می کشند تا در اسفندماه بره‌هایی سالم زاده شوند و روزنه جدیدی از رزق و روزی بر روی آنها گشوده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: این مراسم دارای سبقه‌ای طولانی است که در کتب تاریخی هم به آن اشاره شده است.