جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

مدیریت روان آب های چپقلی در استان مرکزی - نمایش محتوای خبر

 

 

مدیریت روان آب های چپقلی در استان مرکزی

هزار مترمکعب روان آب در حوضه آبخیز چپقلی با مشارکت کشاورزان خیر ذخیره‌سازی شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: با کمک سه میلیارد ریالی کشاورزان  خیر روستای رباط میل شهرستان اراک، بند خاکی با ظرفیت ۲۵۰ هزار مترمکعب در مسیر قنات این روستا ساخته  و آبگیری شده. 

محمدی افزود: این آب بند با ۴۵ هزار متر مکعب عملیات خاکی با طول تاج ۱۰۰ متر ساخته شد که از هدر رفت ۵۰ لیتر بر ثانیه آب قنات روستای رباط میل در فصول غیر زراعی جلوگیری می کند.

وی گفت : با ساخت این بند خاکی شرایط آبیاری و احیای حدود هزار هکتار باغ های و اراضی کشاورزی این منطقه فراهم شده  و کاهش و قطع برداشت از منابع آب زیرزمینی و تغذیه منابع آب زیرزمینی از جمله مزایای ساخت این بنده خاکی است.

در استان مرکزی ۱۶۰۰ سد،بند خاکی و سازه مختلف ذخیره آب وجود دارد که با افزایش چشمگیر بارش‌ها امسال ۲ میلیارد مترمکعب آب در این سازه‌ها ذخیره‌سازی شده است.

با اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری ، می ­توان اثر پدیده‌هایی نظیر خشکسالی را به شدت کاهش و آب ذخیره شده در فصول پرباران را در مواقع کم آبی مورد بهره­ برداری و استفاده قرار داد.

برمبنای اعتبار ملی درنظر گرفته شده برای طرح های آبخیزداری کشور ، پیش بینی می‌شود امسال ۴۰۰ میلیارد ریال بودجه آبخیزداری به استان اختصاص یابد.