رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

محمدرضا محتاط - نمایش محتوای صدا

 

 

محمدرضا محتاط

محمدرضا محتاط

 

 

محمدرضا محتاط


 

محمدرضا محتاط در سال 1310 خورشیدی در اراک متولد شد. دوران ابتدایی تا دیپلم را در این شهر گذراند و سال ششم ادبی را در تهران گذرانید. در سال 1334 به استخدام آموزش و پرورش درآمد و به شغل معلمی مشغول گردید. پس از 6 سال تدریس در مدارس اراک در سال 1340 در رشته جامعه‌شناسی دانشگاه تهران با گرایش علوم‌اجتماعی، پذیرفته شد و همزمان با تحصیل به تدریس نیز مشغول بود، در سال 1344 از این رشته فارغ‌التحصیل شد و دیگر به تحصیلات دانشگاهی نپرداخت اما همزمان مطالعات اجتماعی و تاریخی خود را پیرامون فرهنگ، تاریخ، رجال استان مرکزی آغاز نمود. چند سال به تهران رفته و در دبیرستان‌های خوارزمی، انوشیروان و خرداد تدریس نمود. این اقامت زمان زیادی طول نکشید و پس از دو سال مجدداً به اراک مراجعت و تا سال 1360 ریاست و دبیری دبیرستان‌های شاهپور و محمدرضا شاه این شهر را به عهده گرفت و پس از آن بازنشسته گردید .

سال‌های فراغت او این امکان را پدید آورد تا طی 2 دهه مطالعات عمیق تاریخی اجتماعی خود را آغاز کند و به خلق آثار ارزشمند در این زمینه بپردازد .

سیمای شهر اراک،نامداران اراک، بررسی الفبا و خط در ایران و خوشنویسان اراک، تذكره شعراى معاصر اراک،تاريخ ماد و سرزمين كنونى استان مرکزی از جمله اثار زنده‌ یاد استاد محتاط است.

سرانجام این پژوهشگر برجسته علوم‌فرهنگی و اجتماعی استان مرکزی، در شهریور 1384 و در سن 74 سالگی بر اثر عارضه قلبی دارفانی را وداع گفت .

کلمات کلیدی: محمدرضا محتاط، شهراراک ،استخدام آموزش و پرورش ،پژوهشگر، سیمای شهر اراک، عارضه قلبی

 

Key word: mohamad reza mohtat,Sima of Arak city