جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

ماه گرفتگی بامداد 6 مهر دلیجان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ماه گرفتگی بامداد 6 مهر دلیجان

 

ماه گرفتگی بامداد 6 مهر دلیجان

در ماه گرفتگی (خسوف) نیز زمین بین خورشید و ماه قرار می‌گیرد و سایه زمین روی ماه تشکیل می‌شود.

ماه‌ گرفتگی به انگلیسی: Lunar eclipse) یا خُسوف ((نام قدیمی‌تر مه‌گرفت) هنگامی روی می‌دهد که زمین در حرکت مداری خود به دور خورشید سایه‌اش را ، که در فضا در سمتی مخالف خورشید ممتد است، به دنبال می‌کشد. سایه زمین به شکل یک مخروط است که قاعده آن مقطع زمین و طول متوسط آن ۱٬۳۸،۰۰۰ کیلومتر است. طول این سایه، بر اثر تغییر فاصله زمین از خورشید تا حدود ۴۰۰۰۰ کیلومتر نسبت به مبدا متوسط تغییر می‌کند. خسوف زمانی اتفاق می‌افتد که ماه وارد مخروط سایه زمین شود.

خسوف بعدی کی رخ می دهد؟

 برای دیدن ماه گرفتگی کلی بعدی باید تا 11 بهمن 1396 صبر کنید. در آن زمان وقوع ماه رفتگی همزمان با طلوع ماه رخ می دهد. پس از آن در پنجم مرداد 1397، ماه گرفتگی کلی بسیار طولانی را به مدت 104 دقیقه خواهیم دید. سپس چند سالی شاهد وقوع ماه گرفتگی کلی در ایران نخواهیم بود تا 16 شهریور 1404 که دوباره شاهد سرخ روی شدن ماه در آسمان ایران خواهیم بود.

مهم ترین ویژگی های خسوف ۶ مهر ۹۴

رخداد خسوف صبحگاه فردا از چند جهت حائز اهمیت است: قرص ماه به دلیل قرار داشتن کره ماه در نزدیک ترین فاصله از زمین نسبت به دیگر مواقع اندکی بزرگ تر است و حالت اَبَرماه را به وجود آورده است. ابرماه همزمان با خسوف رخ می دهد و از همه جذاب تر این که ابرماه دچار خسوف، در حالت غروب دیده می شود و از این رو به واسطه خطای بصری، قرص ماه نسبت به حالت عادی اندکی بزرگ تر به نظر می رسد