قالی بافی هنری اصیل و ارزشمند در استان مرکزی

 

 

با هنرمندی زنان روستایی استان مرکزی زنجیره تولید هنر اصیل ایرانی به تکامل رسیده و ظرفیت بالایی برای اشتغالزایی ایجاد شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ ایران خاستگاه هنر اصیل فرش دستباف ایرانی در جهان است و به طور میانگین سالانه ۲ میلیون متر مربع فرش در کشورمان تولید می‌شود.

قالی بافی از هنرهای اصیل و ارزشمند ایرانیان که ظرفیت بالایی برای اشتغالزایی به ویژه در روستاها دارد.

این هنر شناخته شده ایرانی که ریشه در تمدن ایران زمین دارد در استان مرکزی از سال‌های دور منبع درآمد برای زنان و خانوار‌های استان به ویژه زنان روستایی بوده و حاصل دسترنج آنان در همه نقاط دنیا شناخته شده است.

در استان مرکزی تعدادی از زنان هنرمند روستاهای محروم استان با کمک سپاه پاسداران، زنجیره کامل بافت فرش رو از نخ ریسی تا بافت قالی انجام میدن و دست بافته هاشون رو حتی در بازارهای خارجی عرضه می کنن.

با همت زنان هنرمند در روستا‌های محروم استان مرکزی زنجیره تولید هنر با اصالت ایرانی فرش دستباف به تکامل رسیده است و با نقش‌آفرینی بیشتر زنان هنرمند و تربیت هنرمندان ماهرو قوی ،این هنر نه تنها احیا می‌شود بلکه اشتغال آفرینی و کمک اقتصادی برای خانواده هاست.

مدیر کارگروه اشتغال و معیشت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان مرکزی،گفت: از یک سال پیش طرحی برای اشتغال زنان روستایی در ۳ روستای محروم شهرستان‌های شازند خنداب وخمین داده شد.

نجاتی افزود: از همان زمان ۲۵ دار قالی در روستا‌های محروم نصب و نهاده‌های تولیدی در اختیار زنان قالی باف قرار گرفت و تمامی مراحل تولید نظیر چیدن کرک، نخ ریسی، رنگرزی، نقشه کشی، نصب دار قالی و بافت قالی از سوی هنرمندان روستایی صورت می‌پذیرد.

او هدف از اجرای این طرح را کمک به اشتغال وکسب درآمد زنان روستایی در کنار انجام کار‌های منزل عنوان وضافه کرد: تا کنون ۵۰۰ تخته فرش با دستان هنرمند زنان روستایی بافته شده و برای صادرات ارسال شده است.

۶۴ کارگاه تولید فرش دستبافت در استان مرکزی فعال است و در مجموع بیش از ۳۰ هزار بافنده در این استان فعالیت می‌کنند.


دانلود