جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

فَرمَهین - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

فَرمَهین

فَرمَهین


Loading the player...

دانلود

 

فَرمَهین یکی از شهرهای استان مرکزی در ایران است. این شهر در سال ۱۳۸۹ از شهرستان تفرش جدا شد و مرکز شهرستان فراهان شد. این شهر از پیوند دو روستای کهن فرمهین که تاسیس آن به زمان حمله مسلمانان برمی‌گردد و شاه آباد پدید آمد این شهر در نزدیکی خرابه‌های شهر ذلف آباد(دلف آباد) قرار دارد و فاصله آن با شهرستان کمیجان ۵۰ کبلومتر می‌باشد. فرمهین با جاده‌ای دو بانده به اراک متصل است و در آینده در مسیر راهی دو بانده به همدان وراه آهن است روند رشد این شهر در دوران اخیر به شدت سریع بوده‌است ګمان می‌رود در آینده تبدیل به یکی از مراکز مهم سکونتی استان شود فرمهین دارای ۴ مسجد اصلی است که از برزګ به کوچک عبارتند از۱-قمر بنی هاشم ۲- شاه آباد ۳ -جامع ۴ -ابوالفضل.

این شهر در ۴۵ کیلومتری شمال مرکز استان یعنی شهر اراک و نیز در ۴۵ کیلومتری جنوب تفرش جای گرفته‌است. این شهر مرکز شهرستان فراهاناست. شهر فرمهین از ترکیب دو پارچه روستای قدیمی و چند شهرک اقماری تشکیل شده‌است. این دو روستا شامل فرمهین و شاه‌آباد بوده‌است که به دلیل نزدیکی به همدیگر مرز بین آنها را نمی‌توان شناخت. خود این بخش اکنون شامل دو بخش دیگر می‌باشد: بافت قدیم و بافت جدید. بافت قدیم شامل ساختمانهای کاه‌گلی است که در حال تخریب هستند و بافت جدید که در حال ساخت و ظهور ساختمانهای جدید است. فرمهین از همه سو با باغ‌هایی از انگور و درختان سیب وسنجد و زرد آلو احاطه شده‌است سفید آب -و باغها از این جمله‌اند شهرک‌های مهم تشکیل دهنده فرمهین عبارتند از:شهید بهشتی، ولایت، امام رضا، اسلام شهر، اسلام آباد.

مردم شهرستان فراهان بیشتر به کار کشاورزی (زراعت و باغداری) اشتغال دارند. (گندم، جو، سیب زمینی، لوبیا، نخود و عدس از محصولات زراعی و گردو بادام و انگور و سیب از محصولات باغی) از جمله محصولات کشاورزی تولیدی در این روستا است. شیره انگور، ماست، پنیر و کشک نیز جزء محصولات فرعی حاصل از امور دامی و زراعی می باشد.

از مشاهیر زاده شده در این روستا می‌توان به فتحعلی واشقانی (از اساتید برجسته خوشنویسی کشور) اشاره کرد. وی در روز ۱۳ آبان ۱۳۹۱ درگذشت و پیکر وی در این روستا به خاک سپرده شد. استاد دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد و معاون سابق دانشگاه تهران نیز از بزرگان علمی این روستا به شمار می رود

آدرس کوتاه :